Avslutad | Julklapps – Lördag 12 december 2020
MARGARETABÄGARE, sterlingsilver, delvis förgylld, A. Michelsen, Köpenhamn 1947, svenska importstämplar, höjd 11,5 cm, diameter 13,5 cm, vikt 470,4 g.
MARGARETABÄGARE, sterlingsilver, delvis förgylld, A. Michelsen, Köpenhamn 1946, höjd 10 cm, diameter 11,5 cm, vikt 285,8 g, förgyllningen har till viss del släppt.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 triangulärt slipade akvamariner ca 1,20 ctv, 54 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 25 mm, vikt 5,4 g.
ARMBAND, 2 rader, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-TCr/SI, längd 16 cm, vikt 2,3 g.
Collier, sterlingsilver, Fritiof Persson, Helsingborg 1977, längd ca 76 cm, vikt 65,4 g.
COLLIER, 18K guld, droppslipad smaragd ca 2,75 ct, 25 briljantlipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW/VS, Italien, längd 40 cm, vikt 9,0 g.
THERESIA HVORSLEV, 12 kaffeskedar, silver, Mema, 1994, total vikt 167,2 g, signerade.
RING, 18K vitguld ,140 briljantslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P1, stl 17,25 mm, vikt 12,3 g.
DODO, armband, sterlingsilver, 2 berlocker i 9K guld med safirer och tsavoriter, innermått 6,2 x 5 cm, etui.
ARMBAND, 18K guld, 69 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS, längd 21,5 cm, vikt 27,7 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalfasetterade tanzaniter ca 1,56 ctv, 40 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 10 mm, stift, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 46 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/SI-P, diameter 18 mm, vikt 3,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W-TCr/P, stift, vikt 1,7 g.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,50 ct ca TW(G)/SI1 med GIA 2121565708 på rondisten, 8 prinsesslipade diamanter ca 0,80 ctv ca W(H)/VS, stl 17,75 mm, vikt 6,6 g.
ARMBAND, 18K guld, pansarlänk, 5 cabochonslipade smaragder, 64 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW-W/VS, längd 19,5 cm, vikt 28,2 g, smaragder med nagg och inneslutningar som når ytan, några diamanter skadade och med nagg.