Avslutad | Julklapps – Lördag 12 december 2020
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv ca TW(F)/SI1 med GIA 5126333401 resp. 6125445600 på rondisten, vikt 1,0 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 1,02 ctv, ca TW-W/P, höjd 18 mm, stift, vikt 2,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,90 ct, River(D)/SI2, GIA certifikat samt inskription på rondisten 2185500823, stl 18,25 mm, vikt 3,6 g, etui.
BESTICKSERVIS, silver, 41 delar, modell Prins Albert, 13 matgafflar, 12 matknivar, 11 matskedar, såssked, 3 serveringsskedar, tårtspade, GAB, Eskilstuna 1990-tal, totalvikt 3110,5 g, schatull.
BORDSSKEDAR, 7 st, silver, modell Olga, GAB. Eskilstuna 1990-tal, längd 17,8 cm, vikt 354,5 g.
RING, ca 14K guld / silver, 8 gammalslipade diamanter ca 1,30 ctv, stl 18,5 mm, vikt 15,2 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, glasmanschetter, ciselerad dekor, uppburna av örnar, Prag 1800-talets andra hälft, höjd 32 cm, vikt 556,9 g, mindre bucklor.
HELALLIANSRING, 18K guld, 42 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16,75 mm, vikt 1,3 g.
PÄRLCOLLIER, 4-radigt, troligen orientaliska pärlor ca 2,8-3,2 mm, lås i silver, paste, längd 38 cm.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, rund fot, A.W. Andersson, Helsingborg 1950, höjd 11 cm, fylld botten, vikt 817,2 g, buckla vid fotringen.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca River/P, vikt 0,7 g, diamanten har stor natural och extra fasetter vid rondisten.
DOSA, silver invändigt förgylld, niello, Erik Enqvist, Moskva 1830-tal, mått 8,6 x 5 x 2 cm, vikt 104,5 g, liten spricka.
LJUSSTAKAR, ett par, sterlingsilver, nyklassiska, kvadratisk fot med pärlbård, löstagbara manschetter, Sheffield 1899, höjd 28 cm, fylld botten, totalvikt 1152,8 g, bucklor, en av ljusstakarna har en lagning.
ARMRING, 18K vitguld/roséguld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca River-TW/VVS-VS, stl 5,5x4,0 cm, vikt 5,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 turmaliner, 2 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv ca TW/Vs, höjd 25 mm, vikt 3,7 g, en diamant med nagg på kulett.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, odlad South Seapärla ca 13 mm, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, ca TCr/VS, kedja 40 cm, vikt 5,6 g.