Avslutad | Moderna – Lördag 10 oktober 2020
RING, 18K roseguld, emalj, granat, briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 13,3 g, granat med mindre nagg invid kronan.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,03 ct, Yellowish Brown/P1, 8 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 14,75 mm, vikt 6,8 g, mittstenen har slöja och nagg på kuletten.
ARMRING, 18K guld / sterlingsilver, hexagonformad, om den hade varit rund så hade den inre omkretsen varit ca 19 cm, vikt 52,1 g, engelska stämplar.
RING, 14K guld, navettslipad diamant ca 1,10 ct, ca Light Brown/P1, 20 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca Cr-TCa/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 8,9 g, tre av sidostenarna är skadade.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,92 ct, ca Cr(J)/P1, Stockholm 1968, stl 16,25 mm, vikt 6,2 g, inneslutning når ytan vid rondisten.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, ca W(H)/SI, Magnus G:son Liedholm, Skanör 1984, stl 17 mm, vikt 12,3 g.
RING, 18K rodierat guld, 85 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca Cr-TCa/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 15,1 g.
OLE LYNGGAARD, collier, 3-radigt, oxiderat silver/18K guld, dobbar, ej lås, längd 42 cm, vikt 24 g, skador på silvret.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, flerfärgade safirer ca 1,38 ctv, stift, höjd 40 mm, vikt 4,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TCr-Cr/SI, stift.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,06 ct, ca TW/VS, dobbar, stl 25 x 20 mm, vikt 10,5 g.