Avslutad | Moderna – Lördag 10 oktober 2020
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,36 ct, ca TW/VS, 16 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, stl 15 mm, vikt 4,0 g, originaletui.
H. STERN, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 2,9 g, originaletui.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 prinsesslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W (G-H)/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 7,3 g.
OLE LYNGGAARD, örhängen, 18K vitguld/guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca TW/VS, 2 par påhängen, topas, rökkvarts, höjd 23 mm, etui och box.
GOLDEN LADY, ring, 18K guld, carréslipad peridot, stl 17,25 mm, vikt 11,6 g, peridoten har slitage på fasettkanter.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 10 carréslipade peridoter, höjd 15 mm, vikt 7,2 g, huggies, en peridot har litet nagg.
OLE LYNGGAARD, collier, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, längd 45 cm, vikt 6,4 g, originaletui.
BJÖRN JÄGERSTIG, örhängen, Diamantbeundran, 18K guld, 2 briljantslipad diamanter 0,06 ct, stift, höjd 3,3 cm, vikt 6,8 g.
ALTON, armring sterlingsilver, 2 bergkristaller, Falköping 1973, 7,5x7,5 cm, vikt 24,5 g.
REY URBAN, armring i sterlingsilver, Stockholm 1967, diameter ca 6,5 cm, vikt 17,1 g. (d)
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, vikt 2,7 g, en diamant är trasig.
OLE LYNGGAARD, collier, oxiderad sterling silver, kotte med höjd 5 cm, längd 70 cm, ankar med löv, vikt 33,8 g.
OLE LYNGGAARD, hänge / kedja, oxiderad sterling silver / guld, ekollon, Charlotte Lynggaard, längd 50 cm, mindre defekt vid låset, 3,5 g.