Avslutad | Moderna – Lördag 10 oktober 2020
OLE LYNGGAARD, ring, Love nr 4, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,02 ct, caTW/VS, stl 16,25 mm, vikt 11,2 g.
OLE LYNGGAARD, lås, Rustik, collier (ej stämplad Lynggaard) 5 rader, malakit- och lapis lazulikulor, lås i 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,08 ctv, ca TW-W/VS, längd 48,5 cm, vikt 112,6 g, originaletui med slitage.
OLE LYNGGAARD, collier, svarta stenkulor, lås i 18K guld, briljant ca 0,08 ct, ca W/VS, längd 48 cm, vikt 103,7 g, collier ej stämplad lynggaard.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld, briljantslipad diamant 0,04 ct, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 9,6 g, etui för örhängen
GEORG JENSEN, collier, hematitkulor, ca 4,25 mm sterlingsilver, längd 40 cm, vikt 43,6 g, etui.
HÄNGE MED KEDJA, platina, briljantslipad diamant ca 1,20 ct, ca W(H)/SI1, kedja i 18K vitguld, venezialänk, längd 42 cm, vikt 8,8 g.
GEORG JENSEN, brosch, sterlingsilver, nr 391, design Torun Bülow-Hübe, Danmark, efter 1945, längd 10 cm, vikt 26,4 g, ask.
GEORG JENSEN, örhängen, nr 1495, 18K guld, design Kim Buck, Danmark, diam 15 mm, vikt 12,4 g, stift.
ENSTENSÖRHÄNGEN, vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 1,6 g, stift, olika snurrebussar.
ÖRHÄNGEN, 18K rodinerat guld, 220 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-TCr/VS, diamanter 18 mm, vikt 3,9 g, creoler.
SOPHIE BY SOPHIE, örhängen, 18K vitguld, Delicate Hoops, ca 194 briljantslipade diameter ca 0,60 ctv, ca 3,6 cm, vikt 5,6 g, originalpåse.
BVLGARI, ring, B. zero 1, 18K guld, 3 -band, stl 16,5 mm, (52), vikt 9,6 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer ca 1,10 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr/SI, diameter 20 mm, vikt 6,7 g, stift.
ARMBAND, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-TCr/SI, diam 5 cm, vikt 6,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljant-, prinsess- och baguetteslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, vikt 2,7 g, stift.