Avslutad | Moderna – Lördag 10 oktober 2020
ARMBAND, 18K roséguld, 27 briljanter ca 1,55 ctv, ca TW-W/VS, 27 svarta briljanter ca 1,75 ctv, längd 18 cm, vikt 9,1g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade akvamariner ca 2,01 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stift, mått 11 x 9,0 mm, vikt 2,3 g, enstaka diamanter med skador.
WERA WANG ring, 14K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,45 ct, ca TW(G)/VS2, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/VS. 2 safirer, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, 62 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 4,6 g.
RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,47 ct, ca Ca(M)/VS1, 6 briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 8,4 g, gravyr, nagg på rondisten, mittstenen sitter lös i fattningen.
HELALLIANSRING, 18K rodinerat vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g, spricka i ringskenan.
ARMBAND, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 1,68 ctv, ca TW-W/VS, längd 18,5 cm, vikt 13,3 g.
STIGBERT, collier, Ruta och Skål, sterlingsilver, design Sigurd Persson för Stigbert, Stockholm 1956, längd 38,5 cm, vikt 46,1 g.
COLLIER, 18K vitguld/guld, 16 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 74 cm, vikt 5,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/P, vikt 1,2 g, stift.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr/P, diameter 20 mm, kedja 44 cm, vikt 3,1 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 80 briljantslipade diamanter ca 1,30 ct ca W/VS-SI, längd 18 cm, vikt 8,8 g, en diamant med nagg på kronan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rosa safirer ca 0,92 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W-Cr/P, vikt 1,8 g, stift.
ÖRHÄNGEN, Sjöstjärnor, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-TCr/SI, vikt 1,5 g, stift.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 18 mm, kedja 44 cm, vikt 1,8 g.
HEDWIG WESTERMARK, armring, sterlingsilver, mässing, innermått 61 mm, Stockholm 1989, vikt 48,2 g, (d)
BVLGARI, ring, B.Zero1, 18K roséguld, 3 band, stl 52 (16,5 mm), vikt 9,2 g, originaletui.
REY URBAN, stelt collier, sterlingsilver, hamrad yta, signerad, Stockholm 1975, diameter 11,0 cm, vikt 115,3 g. (d)
GEORG JENSEN, 2 ringar, Fusion, 18K vitguld, 8 briljanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, design Nina Koppel, stl 53, vikt 10,7 g, etui, ytterask.