121 - 140 av 200
1...678...10 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 3 oktober 2020

Klubbad för

LONGINES, Flagship, Cal L633.1, Serie nr. 54056178, Boett nr. 3618/633/18880534, herrur, 35,5 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, gravyr, defekt, läderband, ca 1978.

1 800 kr

Utrop: 1 100 kr

LONGINES, Oposition, Cal L541.2, Serie nr. 29316657, Boett nr. L3.618.4, kronograf, herrur, 38 mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk (skadad, se fördjupad info), viklås, Ref nr. 07 27658, ca 2000, box, ytterkartong.

Utrop: 1 100 kr

Klockor Movado

MOVADO, Ermeto, reseur, 50,5 (75) x 35 x 15,5 mm, Boett nr. 1250 / 691M, vitmetall/läder, manuell, plexiglas, dag, datum, månad, månfas, ca 1945. (Klockan ska kunna dras upp genom att öppna och stänga fodralet, men den funktionen är defekt.)

4 600 kr

Utrop: 2 400 kr

INTERNATIONAL WATCH CO, damur, 20 x 20 (27,5) mm, Cal 412, Serie nr. 2080311, Boett nr. 2088567 / R 4172, 18K guld, manuell, plexiglas, formverk, läderband, ca 1972.

Utrop: 4 400 kr

IWC, Schaffhausen, Portofino Chronograph, Cal 75320, Serie nr. 3721116, Ref nr. 391008, Boett nr. 5355984, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, läderband, originalspänne, cert (ej komplett), ca oktober 2015, box.

Utrop: 32 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss T), Chronometer, Ref nr. 16030, Serie nr. 6599332, Cal 3035, Verk nr. 0494730, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510H-D/555, ca 1981.

Utrop: 37 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69174, Serie nr. 8077813, Cal 2135, Verk nr. 095226, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, utbytt urtavla (Date), Jubileelänk (skadad, se fördjupad information), viklås, Ref nr. 62510D-F/568, cert, juni 1984, box (till annan modell), ytterkartong.

15 000 kr

Utrop: 16 000 kr

OMEGA, frackur, 44 mm, Cal 601, Serie nr. 23672963, Boett nr. 1706, doublé (20 micron), ankargång, mönster, ca 1966, kedja i gulmetall.

1 300 kr

Utrop: 1 000 kr

ZENITH, fickur, 51 mm, savonett, Serie nr. 2471192, Boett nr. 246844, 14K guld, ankargång, gravyr, monogram, ca 1920, läderpåse, etui (Knut Thyselius, Urmakeri Strängnäs).

Utrop: 7 700 kr

Klockor Ebel

EBEL, Brasilia, Cal 78 (ETA 2512), Boett nr. 878023 / 879, herrur, 33 x 30 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1965.

Utrop: 6 900 kr

BREITLING, Galactic 36, Chronometre, Cal 37 (ETA 2895-2), Verk nr. 1628462, Serie nr. 1628462, Ref nr. A3733053/A717, Boett nr. 0214B4, unisex, 36 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, pärlemorurtavla med diamanter (8 st. 8/8), briljantkrans (40 st. TW/VS, 0,761 ctv), Pilotlänk, viklås, Ref nr. W0214/376A, cert, maj 2014, box, ytterkartong.

Utrop: 44 000 kr

LONGINES, Dolce Vita Square, Serie nr. 30320748, Boett nr. L5.161.4, damur, 16 x 16 (22) mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, ca 2001.

Utrop: 2 200 kr

LONGINES, herrur, 35 mm, Cal 27.0S, Serie nr. 8663518, Boett nr. 5185 5 / 110, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1952, metallänk ej original.

Utrop: 7 500 kr

EFVA ATTLING, My Second, "Time will come", unisex, 35 mm, stål, quartz, safirglas, originallänk, viklås, ca 2010.

1 300 kr

Utrop: 1 400 kr

BREITLING, Transocean Chronograph, Chronometre, Cal 01, Verk nr. 3104263, Serie nr. 3104263, Ref nr. AB015212/G724, Boett nr. 0312 B3, kronograf, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, Ocean Classiclänk, viklås, Ref nr. 5211/154 A, 2012.

27 000 kr

Utrop: 29 000 kr

Klockor Frederique Constant

FREDERIQUE CONSTANT, Geneve, Classics Automatic, Serie nr. 1707324, Boett nr. FC-303/310X3P4/5/6, herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne i stål, ca 2015, box, ytterkartong.

5 000 kr

Utrop: 5 200 kr

OMEGA, herrur, 36 mm, Cal 283, Serie nr. 14302572, Ref nr. KO 2792, Boett nr. 2792-4 SC, guld på stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett (se bild), läderband, ca 1955.

2 100 kr

Utrop: 1 500 kr

OMEGA, Genève, Ladymatic, Cal 455, Serie nr. 18634009, Ref nr. OT 2978, Boett nr. 2978-5 SC, damur, 21 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, bucklor, läderband, ca 1962.

Utrop: 2 800 kr

TAG HEUER, Link (200 Meters), Serie nr. RBY0786, Ref nr. CJF1312.BA0580, Boett nr. CJF1312, kronograf, damur, 33 mm, stål, quartz, safirglas (nagg), datum, pärlemorurtavla med diamanter (12 st. TW/VVS-IF, CA 0,91 ctv), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. FAA017-Y-L6/3098 Y, cert, augusti 2010, box, ytterkartong.

Utrop: 8 000 kr

OMEGA, Seamaster (150m/500ft), Aqua Terra 150M, "15´000 Gauss", Chronometer, Cal 8508, Verk nr. 86771057, Serie nr. 86771057, PIC nr. 231.10.42.21.01.002, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. 1567/693, cert, september 2014, box, ytterkartong.

Utrop: 33 000 kr