Avslutad | Klockor – Lördag 3 oktober 2020
CERTINA, DS-2 (T Swiss Made T), "Certidate", Cal 25-651, Serie nr. 7847557, Boett nr. 5801.300 (HF), herrur, 38 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, ca 1969.
OMEGA, Seamaster Professional, Planet Ocean (600m/2000ft), Chronometer, "Quantum of Solace", Cal 2500 (C), Verk nr. 81988342, Serie nr. 81988342, Ref nr. 222.30.46.20.01.001, Boett nr. 168.1658 (LL), herrur, 45,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1588/951, servad juni 2020, ca 2008, box, ytterkartong, Limiterad och umrerad (Nr. 1318/5007).
TISSOT, Antimagnetique, Cal 27-3, Serie nr. 1541109, Boett nr. 6076/6072 2, herrur, 30,5 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1944.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date (-T Swiss T-), Ref nr. 6917, Serie nr. 5757922, Cal 2030, Verk nr. 619839, Boett nr. 6900, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, defekt (akut servicebehov), läderband, ca 1978.
CERTINA, herrur, 38 mm, Serie nr. 6M1QCE98H, Ref nr. C901.410.16.011.00, Boett nr. C901410 A, 18K guld, quartz, safirglas, datum, gravyr, läderband, originalspänne i doublé, cert, september 2020, box, ytterkartong.
IWC, fickur, 49 mm, savonett, Cal 74 (H4), Serie nr. 618022, Boett nr. 708568, 18K guld, ankargång, glas saknas, urtavla ej signerad, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1914.
OMEGA, Seamaster Professional (300m/1000ft), Chronometer, Cal 1164, Verk nr. 84708949, Serie nr. 84708949, PIC nr. 213.30.42.40.01.001, Ref nr. SU 378.0523, Boett nr. 178.0523 (LL), kronograf, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1504/826, cert, juli 2012, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, Jubilee, Cal 1426, Serie nr. 51487385 / 51487475, PIC nr. 7980.31.00, Ref nr. BA 596.774, Boett nr. 596.774 CZ, damur, 22,5 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, gravyr, läderband, ca 1990.
OMEGA, De Ville, Cal 711, Serie nr. 23994537, Ref nr. BA 161.0036, Boett nr. 161.036, herrur, 34 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, defekt, buckla, läderband, ca 1966, box (ej tidsenlig).
LONGINES, herrur, 34,5 mm, Cal 30L, Serie nr. 14237336, Boett nr. 7515 13 / 486, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, saknar krona/ställaxle, gravyr, läderband, ca 1968.
Klockor Movado
MOVADO, herrur, 34 mm, Cal 290, Boett nr. 892/290214029, 18K guld, manuell, plexiglas, ca 1970, metallänk ej original.
LONGINES, La Grande Classique, Cal 420, Ref nr. L4.766.2.42.2, Boett nr. 32585066, herrur, 37 mm, doublé, quartz, safirglas, läderband, cert, september 2010, box, ytterkartong.
Klockor Rado
RADO, Sintra Skeleton, Chronometer, Cal ETA 2892S2, Serie nr. 11727434, PIC nr. R13669152, Ref nr. 01.656.0669.3.015, Boett nr. 656.0669.3, herrur, 35 x 44,5 mm, high-tech ceramics, automatisk, safirglas, skeletterad urtavla, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås i titan, Ref nr. 04518, cert, september 2016, box, ytterkartong.
Klockor Oris
ORIS, Artelier, "110 Years Anniversary", Cal 110, Verk nr. 14/0241, Serie nr. 3359131, Ref nr. 110.7700.6081, herrur, 43 mm, 18K rosa guld, manuell, safirglas, liten sekundvisare, gångreservsindikator (10 dagars), glasbaksida, läderband, originalspänne i 18K rosa guld, ca 2014, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. 027/110).
Klockor Oris
Klockor Maurice Lacroix
Klockor Frederique Constant
FREDERIQUE CONSTANT, Genève, Healey, Cal ETA 7750, Serie nr. 0087, Ref nr. FC-392CH6B4, kronograf, herrur, 43 mm, doublé, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne i doublé, stoppur, 58 mm, vitmetall, mekanisk, tillverkad 2010, cert, juli 2015, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. 0087/1888).
Klockor Rado
RADO, Sintra, Multifunction, Serie nr. 06303082, Boett nr. 193.0354.3, herrur, 31 x 39 mm, svart high-tech ceramics, quartz, safirglas, analog/digital, integrerad originallänk, viklås i titan, Ref nr. 04516, ca 2010, box.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Nabucco (200m/660ft), "Base 1000", "BRIT Award 2014", Cal RW 5010 (ETA 7753), Serie nr. V387974, Ref nr. 7810-BK-BRT14, Boett nr. 7850, kronograf, herrur, 46 mm, svart PVD//titan, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, gummiband, viklås, hörlurar, tillverkad 2014, ca 2014, box.