Avslutad | Klockor – Lördag 3 oktober 2020
IWC, Schaffhausen, Portugieser, Yacht Club, Cal 89361, Serie nr. 3522082, Ref nr. IW390210, Boett nr. 3828468, kronograf (flyback), herrur, 45,4 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, defekt (behov av service), glasbaksida, läderband, ca 2013.
OMEGA, Seamaster, Jubilee, Cal 1430, Serie nr. 54936683, PIC nr. 7910.31.01, Ref nr. BA 196.7500, Boett nr. 196750 MZ, herrur, 32,5 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne i doublé, cert, december 1995, box, ytterkartong,
OMEGA, fickur, 51 mm, savonett, Serie nr. 3549248, Boett nr. 5590436, 18K guld, ankargång, urtavla ej signerad, innerlock i 18K guld, monogram, buckla, ca 1916, fickurskedja i gulmetall, läderpåse, etui (A.W.Sjöbeck & Co Örebro).
LONGINES, Les Grand Classiques, Présence, Cal L156, Serie nr. 35562732, Ref nr. L4.743.6.32.2, herrur, 33,5 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, gravyr, läderband, originalspänne i doublé, cert, september 2012, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, Professional (300m/1000ft), Chronometer, Cal 1120, Verk nr. 60500865, Serie nr. 60500865, PIC nr. 2531.80.00, Ref nr. SU 368.1623, Boett nr. 168.1623 / 368.1623 (LL), herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1503/825, ca 2000, box (skadad).
LONGINES, Conquest (300 meter/1000ft), Cal L667.2 (ETA 7750), Serie nr. 34748688, Ref nr. L3.662.4.56.6, kronograf, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, originallänk, viklås, Ref nr. L600125025, cert, oktober 2010, box (skadad), ytterkartong.
CERTINA, DS Action, Precidrive (300m/1000ft), Serie nr. T6LQDY63K, Ref nr. C032.417.11.051.00, Boett nr. C032417 A, herrur, 41 mm, stål, quartz, safirglas, datum, saknar krona/ställaxel, originallänk, viklås, ca 2015, box.
OMEGA, Seamaster (T Swiss Made T), Cal 1342, Serie nr. 40775098, Ref nr. CD 196.4008, Boett nr. 1182 / 196.4008, herrur, 35,5 mm, guld på stål, quartz, plexiglas, datum, gravyr, ca 1982, länk i förgyllt silver ej original, box.
ZENITH, fickur, 49,5 mm, Serie nr. 2744178, Boett nr. 287627, 14K guld, ankargång, gravyr, bucklor, ca 1926, fickurskedja i gulmetall, etui.
LONGINES, Heritage 1951, Cal L683 (ETA 7753), Serie nr. 38018583, Ref nr. L2.745.4.73.2, Boett nr. 3393, kronograf, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, originalspänne, cert, april 2012, box, ytterkartong (skadad).
ROLEX, Oyster Perpetual, Ref nr. 76094, Serie nr. P848194, Cal 2230, Verk nr. A 0406776, Boett nr. 2020, damur, 25 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas (nagg), defekt, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510D-DE1/591 B, cert, december 2001, box.
Klockor Movado
MOVADO, herrur, 32,5 mm, Cal 470, Boett nr. 0475565 / R4725, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, böjda bandhorn, ca 1950, metallänk ej original, box (ej tidsenlig).
LEJON, France, "Texaco, Sweden", herrur, 37 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, datum, logo på urtavlan, gummiband, ca 1970.
ZENITH, herrur, 30 mm, Cal 106, Serie nr. 3332654, Boett nr. 8298366, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, omluminerade visare, skadad urtavla, ca 1942.
Klockor Chopard
CHOPARD, Genève, herrur, 26 x 31,5 (34,5) mm, Cal ETA 2512, Boett nr. 2024 / 62251, 18K guld, manuell, safirglas, läderband, originalspänne i doublé, ca 1980.
Klockor Enicar
ENICAR, Sherpa Date (Swiss T Made), Serie nr. 736785, Boett nr. 140/013, herrur, 34,5 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1965.
Klockor Epoch
EPOCH, Stockholm, "Le Mans Edition By Epoch & Carl Rosenblad", "Tachometer", Serie nr. 00017, Ref nr. EP2300, Boett nr. 32 05 06, kronograf, herrur, 40 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, ca 2006.
ZENITH, herrur, 35 mm, Cal 126-6, Serie nr. 4113304, doublé (40 micron), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1952,
WALLY, kronograf (defekt), herrur, 34 mm Cal landeron, Boett nr. 25175, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, fasta bandstift, läderband, ca 1950.