Avslutad | Moderna – Lördag 12 september 2020
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 7,9 g.
TRESOR PARIS, armband, 18K vitguld, onyxkulor ca 10,5 mm, kula i 18K svartrodinerat guld med svarta briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ställbar längd, vikt 28,6 g, några diamanter har nagg.
CLAES GIERTTA, hänge med kedja, silver, signerat, Stockholm 1971, diameter 65 mm, kedja 60 cm, vikt 53,8 g, kedja ej stämplad. (d)
TIFFANY & CO, enstensring, platina, Curved Band Ring, briljantslipad diamant 0,18 ct, ca TW(F)/VS1, Elsa Peretti, stl 16,5 mm, vikt 6,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/P, vikt 2,5 g, stift, en diamant har nagg på kronan och en vid rondisten.
HÄNGE, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/SI-P, höjd 14 mm, vikt 1,3 g.
GEORG JENSEN, ring, sterling silver, Möbius, 148 B, Torun Bülow-Hübe, stl 17,5 mm, vikt 3,8 g, ytterkartong.
GEORG JENSEN, armband, sterling silver, Möbius, nr 206, design Torun Bülow-Hübe, mått ca 8×6,5 cm, vikt 54,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct, TW(G)/VS1, GIA certifikat 1319540591, stl 16 mm, vikt 3,4 g.
EFVA ATTLING, ring, Empire state ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter, stl 16,5 mm, vikt 9 g, originaletui.
HÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 1,57 ct, 17 briljantslipad diamanter ca 0,17 ctv, ca W-TCr/VS, Wissings Guld, Linköping, höjd 18 mm, vikt 4,2 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 12,0 g, ett fåtal diamanter med mindre nagg.
CHARLOTTE BONDE, armband, silver, kalcedonkulor, prehnit ca 7x6 cm, vikt 77,4 g, pappersask.
OLE LYNGGAARD, hänge, äpple, sterlingsilver, lila design string, design Charlotte Lynggaard, hängets vikt 19,6 g, extra kedja i vitmetall medföljer.
CLAES GIERTTA, brosch, 18K guld, cabochonslipad bergkristall, ej stämplad, längd 25 mm, vikt 13,1 g, originaletui. (d)