Avslutad | Moderna – Lördag 12 september 2020
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 136 briljantslipade svarta diamanter ca 1,00 ctv, diameter 15 mm, vikt 5,2 g, huggies, några diamanter har nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 68 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCa/SI-P, längd 18,5 cm, vikt 8,2 g, några diamanter har nagg.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 66 briljantslipade diamanter ca 2,25 ctv, ca TW-TCr/VS-P, längd 20,5 cm, vikt 10,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/P1, stl 18 mm, vikt 2,3 g.
HELALLIANSRING, 18K roséguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca Light Pink-Fancy Light Pink/VS-SI, stl 18 mm, vikt 2,2 g, två diamanter har nagg på kronan.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,86 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 18 mm, vikt 2,2 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,92 ctv, gula/P, troligen färgbehandlade, stl 18 mm, vikt 2,3 g, två diamanter har nagg.
RING, 18K roséguld, briljanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, stl 18,5 mm, vikt 17,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, stift, vikt 14,8 g.
CARTIER, collier, Love Necklace,18K guld, refnr F6853, längd 44 cm, vikt 5,1 g, originaletui, ytterask.
BVLGARI, ring, B-zero, 3 band, 18K guld, stl 51 (16+ mm), vikt 9,7 g, originaletui, visst slitage.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld med blå topas 19,55 ct, 29 briljanter 0,21 ctv, ca TW(G)/SI, längd 40 cm, vikt 8,7 g
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,19 ct, 5 bestrålade gröna briljanter ca 0,15 ctv, Atelje Guld-Bros Stockholm 1996, stl 16 mm, vikt 14,5 g.
RING, 18K guld/vitguld, diamanter ca 0,15 ctv, A. Hildebrand, Gävle 2006, stl 14,25 mm, vikt 7,3 g
Visa varaSmycken Brosch
BROSCH, 18K guld, lapis lazuli, mått 34 x 34 mm, vikt 19,4 g, lapisen har en spricka.