Avslutad | Moderna – Lördag 12 september 2020
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, stift, vikt 1,0 g.
TIFFANY & CO, ring, Signature X ring, 18K guld, design Schlumberger, år 1990, stl 17 mm, vikt 6,1 g.
RING, 18K vitguld, kuddslipad rosa spinell 1,85 ct, 29 prinsess- och briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 17 mm, vikt 13,0 g, spinellen har nagg på kuletten.
RING, platina/18K roséguld, kuddslipad diamant 0,53 ct, Fancy Orangy Pink/P1, GIA certifikat 16747477, 22 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca rosa/SI-P, 30 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,8 g, en sidosten med inverterad natural på kronan.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, svarta briljantslipade diamanter ca 4,57 ctv, vikt 3,6 g, stift, båda diamanterna har nagg vid rondisten.
ENSTENSHÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, svart briljantslipad diamant ca 2,59 ct, längd 41 cm, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,10 ct, ca Fancy Dark Grayish Brown/P1, 54 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-TCr/VS, en diamant ca P, stl 17,25 mm, vikt 8,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 48 rosa safirer ca 0,42 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TCr-Cr/VS-SI, höjd 28 mm, vikt 3,2 g, stift, några diamanter och safirer har nagg.
RING, 18K vitguld, keramiska delar, 96 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TCr-Cr/SI-P, ledad, stl 16,5 mm, vikt 8,2 g, flera diamanter har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/SI-P, höjd 11,5 mm, vikt 2,0 g, stift.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/P, längd 40,5/45,5 cm, vikt 3,1 g.
RING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/P, stl 16,75+ mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld, onyx, rosenkvarts, 54 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Ca/SI-P, stl 17 mm, vikt 11,0 g, flera diamanter har nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 118 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, diameter 5,5 mm, vikt 1,6 g, stift.
RING, 18K vitguld, 132 baguette- och briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,7 g.