Avslutad | Klassiska – Lördag 29 augusti 2020
RING, 18K roséguld, safirer ca 10,1 ctv, briljantslipade diamanter 0,22 ctv, stl 17 mm, vikt 11,9 g.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/VS, Wilhelm Harbeck, Stockholm 1940-tal, stift, höjd 18 mm, vikt 5,1 g, en diamant med skada.
Visa varaSmycken Armband
TENNISARMBAND, 18K roséguld, rubiner ca 2,10 ctv, längd 18 cm, vikt 9 g.
Visa varaSmycken Hänge med kedja
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca W-Cr/P, längd 44 cm, vikt 3,3 g.
TRESTENSRING, 18K guld/vitguld, gammalslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca W-TCr(H-I)/P, stl 19 mm, vikt 5,1 g, inneslutningar som når ytan, en skada på en rondist samt mindre nagg.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, smaragder, 48 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-TCr/SI-P, diameter 19 mm, vikt 19,1 g, stift.
HÄNGE MED KEDJA, 18K roséguld, 34 briljantslipad diamanter ca 0,50 ctv, TW-Cr(G-J)/SI-P, höjd 12 mm, längd 46 cm, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 5,35 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, diam 5,7 cm, vikt 24,3 g, stiften låser något dåligt.
ARMBAND, 18K vitguld, 47 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 2,8 g.
CARMOSÉRING, 14K vitguld, blå safir ca 1,00 ct, slitna fasettkanter, 8 gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca Cr-TCa/SI-P, håligheter på kronan på 3 diamanter, stl 17 mm, vikt 5,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 Southsea pärlor ca 10,7 mm, golden, 2 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv ca W/VS, stift, höjd 4,7 cm, vikt 7,4 g.
RING, 18K vitg, akvamarin ca 3,50 ct, 76 briljanter ca 1,02 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 13,7 g.
RING, 18K vitguld, 45 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 17 mm, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr/SI, vikt 2,1 g, stift.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/G)/VS, stift, vikt 1,5 g.
BROSCH, silver, rosenslipade diamanter, nål i 18K guld, antik, diameter 20,3 mm, vikt 5,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, 4 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca Cr-TCa/VS-P, stift, höjd 19 mm, vikt 2,9 g.