Avslutad | Klassiska – Lördag 29 augusti 2020
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-CR/VS-SI, stift, vikt 5,7 g.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 1,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 8,8 g, en diamant är P1, mittsten med nagg och inverterade naturaler.
Visa varaSmycken Collier
COLLIER, 18K vitguld / 14K guld / platina, 3 rubiner, 27 antikslipade diamanter, längd 62 cm, vikt 5,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, cabochonslipade safirer ca 9,00 ctv, 36 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, höjd 15 mm, vikt 6,1 g, stift.
RING, 18K vitguld, 20 rubiner ca 0,30 ctv, 44 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 15,5+ mm, vikt 5,9 g, några rubiner har nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,02 ct, R(D)/VS1, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17,75 mm, vikt 3,1 g, mindre nagg på ena kronfasetten/bordet.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, smaragder ca 1,80 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W-Cr/SI, längd 18 cm, vikt 7,9 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor 12 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TCa-Ca/SI, stift, höjd 16 mm, vikt 9,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerat, odlade pärlor, ca 8,75 mm, baguette- och briljantslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca W-LY/VS-SI, stift, höjd 19 mm, vikt 4,8 g.
CF CARLMAN, sockerskål, silver, slät, lock med knopp i form av blomma, Stockholm 1947, höjd 10 cm, vikt 180,6 g, etui, mindre bucklor.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 91 briljantslipade diamanter ca 1,88 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 19 cm, vikt 8,7 g.
ARMBAND, 18K guld, 45 carréslipade smaragder, 42 briljantslipade diamanter ca 0,20ctv ca W-TCA/SI, längd 18,5 cm, vikt 13,4 g, några smaragder med skador och nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW-Cr/P, längd 18,5 cm, vikt 6,0 g.
RING, 18K guld, 8 smaragder ca 0,40 ctv, 9 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 4,3 g, en diamant har inverterad natural på rondisten, en har repa på bordet och några har naturaler vid rondisten, två smaragder har små skador och flera har inneslutningar som når ytan.
RING, 18K guld, 9 safirer ca 2,00 ctv, stl 15,75+ mm, vikt 10,6 g, flera safirer har slitna fasettkanter.