Avslutad | Klassiska – Lördag 29 augusti 2020
BROSCH, 18K guld/vitguld, 31 åttkant- och briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr/SI-P, safirer, rubiner, mått 38 x 60 mm, vikt 21,6 g, flera stenar med nagg.
Smycken Pärlarmband
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd 0,75 ct, 10 briljantslipade diamanter 0,59 ctv, ca W-TCa/P, stl 16,25 mm, vikt 3,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, fasetterad ovalslipad smaragd ca 1,43 ctv, 14 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 18 mm, längd på kedjan 45 cm, vikt 2,7 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad safir, 32 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca W-Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS-SI, south sea pärlor ca 12,2 och 12,3 mm, stift, vikt 10,1 g, 2 diamanter ligger snett i sin fattning.
RING, 14K vitguld, prinsesslipad diamant 0,91 ct, TW(F)/SI1, GIA 1179249928 inskription på rondisten,12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,7 g
RING, 18K guld, safirer 1,97 ctv enl gravyr, briljant 0,70 ctv enl gravyr ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 7,0 g, 3 diamanter med nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor 13 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stift/clips, vikt 9,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, odlad tahitipärla ca 9,3 mm, 3 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv ca Cr/SI, längd 45 cm, rundankar, vikt 7,1 g.
BROSCH, 18K vitguld, odlade pärlor, 4 äldre briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca Cr/P, vikt 7,7 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 1,30 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W/VS, stl 18,25 mm, vikt 4,4 g.
HÄNGE, förgyllt silver, lavacamé, Sverige 1924, höjd 3,8 cm, vikt 8,8 g, öglan är öppen.
BROSCH, 14K guld/silver, svart emalj, 3 rosenslipade diamanter, Lettland ca 1920-talet, oval 4,2 x 3,2 cm, vikt 18,6 g.
COLLIER, silver, delvis förgyllt, granat, pärlor, emalj, glas, troligen Ungern, 1900-talets första hälft, längd 40 cm, vikt 66,6 g.
ALTON, armring, 18K guld, odlade saltvattenspärlor ca 3,5 mm, Falköping 1971, stl 6,0x6,0 cm, vikt 12,5 g.