Avslutad | Klassiska – Lördag 29 augusti 2020
ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 biljantslipade diamanter 0,52 ctv enligt garvyr, ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 3,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 1,00 ct, TCr(I)/P1, stl 16,5+ mm, vikt 5,3 g, diamanten har stora naturaler vid rondisten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 18 svarta briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, stl 15,5 mm, vikt 1,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 prinsesslipade diamanter ca 1,76 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 6,8 g, en diamant är skadad.
RING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 1,60 ct, ca W(H)/P1-P2, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17,25+ mm, vikt 3,1 g, mittsten med nagg och mindre skada på rondisten, inneslutningar når ytan, naturliga håligheter, fattning i platina/palladium.
Visa varaSmycken Brosch
BROSCH, 14K guld, platina, carréslipade rubiner, pärlor, 16 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-CR/VS-P, längd 7,5 cm, vikt 6,7 g, etui.
HÄNGE/KEDJA, kedja i silver, hänge i 14K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 78,00 ct, diamanter, längd kedja 49 cm, vikt 22,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 8,3 mm, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W-CR/SI-P, stift, vikt 6,3 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 11,00 ct, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 16,75 mm, vikt 6,0 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, odlad något oval tahitipärla ca 16,6 mm, 5 brilj ca 0,06 ctv, längd kedja 50 cm, vikt 9,2 g.
RING, 18K vitguld, 230 briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt11,1 g.
RING, platina, 32 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCr-CA(I-M)/SI-P, briljant ca 0,35 ct, ca TCa-CA(L-M)/P, stl 17,25 mm, vikt 10,4 g, mittsten med skada och småstenar med nagg/mindre skador, senare ringskena.
RING, 18K vitguld, peridot ca 6,00 ct, 46 diamanter ca 1,07ctv, ca TW-W/ VS, stl 17,5 mm, vikt 8,5 g, peridot med nagg invid rondisten.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 62 briljantslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 7,0 g.
ARMBAND, 18K guld, ametister, citriner, peridoter, granater, turmaliner, längd 17,5 cm, vikt 13,2 g, tre stenar skadade och flera med slitena fasettkanter.
RING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 2,00 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,35 ct, ca TW-TCr/VS, Fritz Olsson, Luleå 1959, stl 17 mm, vikt 4,5 g, smaragden med små nagg.
BROSCH, 18K guld/vitguld, pärla ca 8,25 mm, diamanter, Stockholm 1963, längd 7,1 cm, vikt 6,2 g, etui.
MANSCHETTKNAPPAR, 9K vitguld, odlade pärlor, bergkristall, onyx, 7,5 g, ena manschettknappen med skada på onyx, skjortknapp & del av skortknapp medföljer, etui.