Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 augusti 2020
RING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS-SI, blå topas, stl 17,75 mm, vikt 5,8 g, topas har slitna fasetter.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,30 ctv ca Cr/VS-SI, längd 42 cm, vikt 3,0 g.
HÄNGE, 18K guld, opal 0,86 ct, 45 briljantslipade diamanter 0,17 ctv, ca W(H)/P, vikt 1,7 g, 1 diamant skadad, 2 diamanter med nagg.
RING, 18K guld/vitguld, carréslipad safir ca 0,50 ct, 3 baguettteslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 10,7 g, en diamant har små nagg vid rondisten och en har nagg i hörnen.
MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, Empire, kaskformad, NI Hagman, Sundsvall 1828, höjd 13,4 cm, vikt 91,2 g.
SALTKAR, silver, glasinsats, empirestil, Frankrike, omkring 1900, höjd 4,5 cm, 6,5x4 cm, spricka vid fot och mynning på ena saltkaret, sked medföljer.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, pärlbård, Eric Löfman, Mema, Lidköping 1996, höjd 17 cm, fyllda bottnar, vikt 475,2 g, gravyr vid foten.
SALTKAR, silver, sked delvis förgylld, på 4 fötter, blå glasinsats, Barker Brothers Ltd, Birmingham 1935, höjd 30 mm, bredd 39 mm, längd 57 mm, svensk importstämpel, totalvikt 51,7 g.
SUPSKED, silver, förgylld, V. Christensen, Köpenhamn 1897, längd 15,8 cm, vikt 65,9 g.
RING, 18K vitguld, 61 briljantslipade diamanter 0,55 ctv, ca W/SI-P1, stl 16,25 mm, vikt 2,2 g.
RING, 18K guld, rodinerat, 10 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 2,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca Cr- TCa/P, huggies, höjd 12 mm, vikt 8,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca CR/SI, stift, vikt 2,9 g.
BORSTE, silver, graverad samemotiv, Gustaf Robert Lindbäck, Nederkalix 1911, silvervikt 54,8 g.
TÅRTSPADE, uppläggningssked, sockertång och kaffesked, silver, graverade samemotiv, vikt 154,8 g, kaffeskeden är graverad med ett M.