161 - 180 av 357
1...8910...18 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 augusti 2020

Klubbad för

RING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS-SI, blå topas, stl 17,75 mm, vikt 5,8 g, topas har slitna fasetter.

Utrop: 4 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,30 ctv ca Cr/VS-SI, längd 42 cm, vikt 3,0 g.

2 600 kr

Utrop: 3 000 kr

HÄNGE, 18K guld, opal 0,86 ct, 45 briljantslipade diamanter 0,17 ctv, ca W(H)/P, vikt 1,7 g, 1 diamant skadad, 2 diamanter med nagg.

Utrop: 3 600 kr

RING, 18K guld/vitguld, carréslipad safir ca 0,50 ct, 3 baguettteslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 10,7 g, en diamant har små nagg vid rondisten och en har nagg i hörnen.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, blå topaser, vikt 3,9 g, stoppers i 18K vitguld.

Utrop: 2 300 kr

SALTSKED, sterlingsilver, fisk, längd 5 cm, vikt 6,1 g.

275 kr

Utrop: 175 kr

MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, Empire, kaskformad, NI Hagman, Sundsvall 1828, höjd 13,4 cm, vikt 91,2 g.

Utrop: 2 500 kr

SALTKAR, silver, glasinsats, empirestil, Frankrike, omkring 1900, höjd 4,5 cm, 6,5x4 cm, spricka vid fot och mynning på ena saltkaret, sked medföljer.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, pärlbård, Eric Löfman, Mema, Lidköping 1996, höjd 17 cm, fyllda bottnar, vikt 475,2 g, gravyr vid foten.

1 500 kr

Utrop: 1 100 kr

SALTKAR, silver, sked delvis förgylld, på 4 fötter, blå glasinsats, Barker Brothers Ltd, Birmingham 1935, höjd 30 mm, bredd 39 mm, längd 57 mm, svensk importstämpel, totalvikt 51,7 g.

300 kr

Utrop: 350 kr

SALTKAR, silver, blått glas, genombruten, girlanger, höjd 10,5 cm, vikt 100,0 g.

375 kr

Utrop: 350 kr

SUPSKED, silver, förgylld, V. Christensen, Köpenhamn 1897, längd 15,8 cm, vikt 65,9 g.

1 200 kr

Utrop: 900 kr

RING, 18K vitguld, 61 briljantslipade diamanter 0,55 ctv, ca W/SI-P1, stl 16,25 mm, vikt 2,2 g.

Utrop: 4 500 kr

ENGELBERT, ring, 18K vitguld, safir, stl 16 mm, vikt 3,8 g.

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K guld, rodinerat, 10 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 2,4 g.

Utrop: 2 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca Cr- TCa/P, huggies, höjd 12 mm, vikt 8,3 g.

4 900 kr

Utrop: 5 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca CR/SI, stift, vikt 2,9 g.

3 000 kr

Utrop: 2 800 kr

BORSTE, silver, graverad samemotiv, Gustaf Robert Lindbäck, Nederkalix 1911, silvervikt 54,8 g.

Utrop: 600 kr

TÅRTSPADE, uppläggningssked, sockertång och kaffesked, silver, graverade samemotiv, vikt 154,8 g, kaffeskeden är graverad med ett M.

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 opaler 0,47 ctv, 40 briljantslipade diamanter 0,15 ctv, ca W(H)/P, krokar, vikt 2 g, 3 briljantslipade diamanter med nagg.

3 000 kr

Utrop: 3 400 kr