Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 augusti 2020
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW/P, stl 17 mm, vikt 1,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr/VS-P, stl 17,25+ mm, vikt 2,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 70 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/SI-P, vikt 1,6 g, stift, flera diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld, 5 gula safirer ca 0,05 ctv, 4 baguetteslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W-TCr/VS, stl 17 mm, vikt 2,2 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr ca 0,38 ct ca W/VS, stl 17 mm, vikt 2,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TCr/VS, stl 15,75 mm, vikt 1,8 g.
2 LJUSSTAKAR, sterling silver, fyllda, höjd 9 cm, Birmingham, 1994, vikt 364,1 g, bucklor.
ÖRHÄNGEN, hjärtan, 14K guld, delvis rodinerade, 4 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TCr/SI, höjd 23 mm, vikt 4,8 g, stift.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W-Cr/VS, stl 19,5 mm, vikt 3,4 g, en diamant skadad.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 19,5 mm, vikt 3,6 g, graverad.
SALT OCH PEPPARSTRÖARE, ett par, sterlingsilver, Alexander Clark Co, Birmingham 1927, höjd 10 cm, vikt 86,8 g.
BROSCH, sterlingsilver, ljusblå och svart emalj, fjäril, mått 52 x 28 mm, vikt 9,5 g.
GEORG JENSEN, 6 årsskedar, förgyllt silver, en från 1976, tre från 1978, 2 från 1979, vikt totalt 269.6 g.