Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 augusti 2020
RING, 18K guld, odlad pärla, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, Svedboms, Vetlanda 1953, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g.
HÄNGE MED KEDJA, förgyllt silver, ametister, kors, hängets höjd 64 mm, längd 61 cm, vikt 14,9 g.
BROSCH, 18K guld, aventurin kvart och månsten, Stockholm 1959, höjd 33 mm, vikt 4,3 g.
RING, 18K vitguld, 2 briljanter och åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, W-CR/VS-SI, stl 16 mm, vikt 6,3 g,
BROSCH, 14K guld, briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, höjd 30 mm, vikt 6,4 g.
GIERTTA, örhängen, 18K guld,/gulmetall, röd emalj, Stockholm 1980-tal, stift, höjd 10 mm, vikt 1,6 g. (d)
GIERTTA, hänge, 18K guld/gulmetall, röd emalj, Stockholm 1986, höjd 31 mm, vikt 6,6 g, emaljskador. (d)
RING, 18K guld/platina, safirer, 3 gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 16 mm, vikt 2,2 g, en diamant med små nagg.
RING, 14K guld/vitguld, briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca W-CR/VS-P, stl 18,25 mm, vikt 3,9 g.
COLLIER, sterlingsilver, Finndeer art design, Matti Hyvärinen, längd 42,5 cm, vikt 14,2 g.
PYETR LOSKUTOV bägare, silver, Moskva, 1852, höjd 7 cm, vikt 68,0 g, dekor, spår av förgyllning, bucklor.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 rubiner ca 0,70 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/SI, vikt 2,4 g, stift.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/P, vikt 0,8 g, stift.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/P, vikt 0,9 g, stift, ena diamanten har nagg och andra har natural vid rondisten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-W/P, vikt 1,0 g, stift.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca Cr-TCa/P, vikt 1,0 g, stift, ena diamanten har liten skadad vid rondisten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-W/P, vikt 1,1 g, skruvstift.
TRESTENSRING, platina, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-Cr/P, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g.