Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 augusti 2020
RING, 14K guld, fasettslipad oval safir, 18 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,25 cm, vikt 2,8 g.
Ädelstenar Turmaliner
TURMALIN, rektangulärt slipad, 4,12 ct, mörkrosa, 13,1x6,4x5,8 mm, slitna fasettkanter.
Ädelstenar Turmaliner
TURMALIN, smaragdslipad, 4,53 ct, indigolit, 10,4 x8,4x6.7 mm, stor skada vid ena hörnet.
Ädelstenar Turmaliner
TURMALIN, rektangulärt slipad, 4,81 ct, ljusrosa, 13,8x7,3x5,1 mm, slitna fasettkanter.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ctv, ca W(H)/SI1, stl 14,5 mm, vikt 2,4 g, graverad.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor ca 5,0 mm, lås i sterlingsilver, längd 62 cm, vikt 24,8 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca TW/IF, Ge-Kå, Stockholm 1978, stl 19 mm, vikt 2,8 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipde diamanter 0,40 ctv, ca TW/IF, Ge-Kå, Stockholm 1977, stl 19 mm, vikt 2,8 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 80 briljantslipade diamanter ca 1,53 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 7,8 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,45 ct, ca TCa/VS, 10 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/SI, stl 17 mm, vikt 3,1 g, mittstenen har stor extra fasett och inverterad natural vid rondisten och nagg på kuletten, en sidosten skadad.
4 PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, knappformade odlade sötvattenspärlor ca 11,1 mm, stift, vikt 6,4 g.
RING, 18K vitguld, 4 navettslipade safirer, 10 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g, en diamant har nagg och safirerna har slitna fasettkanter.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,42 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, safirer, Staffan Hallberg, Uppsala 1995, stl 17 mm, vikt 7,1 g, svaga fattningar, en diamant är skadad, safirer med nagg/skador.