Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 augusti 2020
RAM, silver, blomstermönster, plats för två fotografier, engelska stämplar, storlek 10 x 7 cm.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, rubin ca 1,00 ct, höjd 11,6 mm, vikt 0,7 g, rubinen har slitna fasettkanter och nagg.
4 PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, knappformade odlade sötvattenspärlor ca 11 mm, stift, vikt 6,6 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct ca W/VS, rundankar, längd 42 cm, vikt 1,9 g.
COLLIER, trumlad tigeröga, matta onyxkulor, detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 57 cm.
AMULETT, snidad färgad grön sten, kinesiskt motiv med drakar, diameter 7 cm, vikt 53 g.
Smyckestillbehör Övrigt
LUPP, plast, 10 x förstoring, 2 LED, ink batterier, längd 12 cm, förvaringsetui i skinnimitation.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, färgade fasetterade smaragder av lägre kvalitet, krokar, vikt 3,0 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 0,8 g.
ENGELBERT, alliansring, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, Stigbert, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5-6,0 mm, något off round, lås i förgyllt silver, längd 74 cm.