Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 augusti 2020
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, fasetterad karneol och rosenkvarts, agatkulor, krokar, längd 5 cm, vikt 13,7 g.
ÖRHÄNGEN, 8K guld, 14 diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-Cr/VS -P, vikt 2,7 g, skruvstift, flera diamanter med nagg och skador, ena snurrebussen griper ej i gängorna.
COLLIER, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,12 ct ca W/SI, längd 42 cm, manglad pansar, vikt 8,8 g.
COLLIER, 14K guld, 3 safirer, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, längd 40 cm, vikt 3,8 g.
RING, silver, invändigt förgylld, rosenslipade diamanter, stl 17 mm, vikt 2,1 g, en diamant saknas.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, korall, Otto Andersson, Stockholm, 1958, skruvfäste, vikt 9,9 g, originaletui.
SMYCKESET, armband, brosch, silver, naturstenar, sent 1800-tal, längd armband 17 cm, mått brosch 4x4 cm, totalvikt 45,3 g.
RING, 18K guld/silver, 3 rosenslipade diamanter ca 0,30 ctv, 2 eventuellt syntetiska rubiner, stl 16,5 mm, vikt 1,4 g, originaletui, 2 diamanter med nagg/skador, rubiner med slitna fasettkanter.
ENSTENSRING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,14 ct, ca TCr(I)/P, stl 17,25 mm, vikt 1,2 g, originaletui, diamant med mindre nagg.