Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 augusti 2020
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, rosa safir ca 0,34 ct, briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca W-Cr/P, höjd 16 mm, kedja 40 cm, vikt 1,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, safir ca 0,30 ct, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-Cr/P, höjd 12 mm, kedja 40 cm, vikt 2,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipad rosa safirer ca 0,56 ctv, 20 briljantslipade ca 0,15 ctv, ca W-Cr/SI, vikt 1,5 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rubiner ca 1,02 ctv, Tresor Paris, diameter 6 mm, vikt 2,1 g, stift, flera rubiner har nagg.
RING, 18K vitguld, svart briljantslipad diamant ca 0,51 ct, 24 prinsesslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca W-Cr/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g, svaga fattningar, mittstenen har nagg på krona och rondisten, en sidosten har nagg.
TRESOR PARIS, armband, 18K roséguld, svarta briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ställbar längd, vikt 2,8 g, några diamanter har nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, färgade, 6 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca W-Cr/SI-P, höjd 50 mm, vikt 6,8 g, krokar, två diamanter har nagg.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, droppslipad diamant ca 0,38 ct, ca TW/SI, stl 17 mm, vikt 3,4 g, diamanten har nagg vid rondisten och lätt slitage på fasettkanter.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/SI-P, vikt 0,8 g, stift.
ENSTENSÖRHÄNGE, udda, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW/P, vikt 0,5 g, stift, diamanten har inverterad natural vid rondisten.
ÖRHÄNGEN, 9K vitguld, 60 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCa/SI-P, vikt 5,5 g, stift, svaga fattningar, olika snurrebussar varav ena i 18K vitguld.
RING, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCa/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g, flera diamanter har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/P, vikt 1,2 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/P, vikt 1,2 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/P, vikt 1,2 g, stift.
Smyckestillbehör Övrigt
VÅG, bland annat gram och carat, mäter till tiondelar, storlek 11 x 13 cm, vikt 190 g.