Avslutad | Moderna – Lördag 15 augusti 2020
OLE LYNGGAARD, ring, Lotus, stl 2, oxiderat silver, 18K guld, månsten, stl 16,75 mm, vikt 6,9 g, originalask.
EFVA ATTLING, smyckeset, 2 delar, collier, örhängen, Champagne, limited edition, nr 10, sterlingsilver, längd 42/45 cm, vikt 15,3 g, stift, originaletui.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,54 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 5,3 g, behov av omrodinering.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca W/P, stl 14 mm, vikt 2,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW(F-G)/SI1, stift, vikt 3,2 g.
ANNA-STINA ÅBERG, collier, stelt, silver, svarta stenar, ca 13,5 cm i diameter, vikt 27,2 g. (d)
GEORG JENSEN, armring, sterling silver, Möbius, nr 206, Torun Bülow-Hübe, 7x 6 cm, vikt 54,9 g.
GEORG JENSEN, ring, sterling silver, Möbius, 148 B, Torun Bülow-Hübe, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g.
GEORG JENSEN, collier, sterling silver, gummirem, Continuity, Torun Bülow-Hübe, 2004, längd 44 cm, vikt 10,8 g.
PANDORA, armband, sterlingsilver /14K guld, 21 berlocker, längd 18 cm, vikt 79,3 g, etui från Pandora, 2 berlocker i kombination med säkerhetskedja, en extra berlock i silver med röda stenar medföljer.
Smycken Lås
PER BORUP, lås, 18K guld, 14x11 mm, vikt 4,9 g, 3 collier med odlade sötvattenspärlor och svarta stenar medföljer, originaletui.
OLLE OHLSSON, ring, sterlingsilver, 18K guld, bestrålad diamant, signerad, Stockholm, stl 18 mm, vikt 6,5 g, (d)
GEORG JENSEN, Torun Ring, sterlingsilver, diamanter, stl 15,75 mm, vikt 2,1 g, etui, slitage, skev.
DIAMANT, briljantslipad, 0,66 ct, ca River(D-E)/VVS-VS, graining, klarhet beroende av bedömning av graining.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, odlad blisterpärla ca 3,0x1,2 cm, 6 briljanter ca 0,15 ctv, längd 40 cm, vikt 9,7 g.