Avslutad | Moderna – Lördag 15 augusti 2020
OLE LYNGGAARD, armband, Sweet Drops, svart kalvskinn, full längd 34 cm, svart tygpåse.
OLE LYNGGAARD, armband, Sweet Drops, grått silkesband, 4 berlocker, sterlingsilver/18K vitguld, onyx, fältspat, briljanter ca 0,08 ctv, tygpåse, originalask.
REY URBAN, manschettknappar, silver, Stockholm 1961, mått 17 x 15 mm, vikt 12,8 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/SI, stl 16,25 mm, vikt 11,2 g, gravyr.
HELALLIANSRING, platina, 26 prinsesslipade diamanter 2,42 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,5 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 22 svarta briljantslipade diamanter ca 49,86 ctv, längd 19 cm, vikt 41,8 g, flera diamanter har nagg, naturliga håligheter och inneslutningar som når ytan.
ENSTENSHÄNGE/KEDJA, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,33 ct, ca TW/P, längd 41/46 cm, vikt 1,9 g, diamanten har nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/SI-P, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/P, vikt 2,2 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/P, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/SI-P, vikt 1,4 g, stift.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,70 ct, Fancy Gray/P1, GIA certifikat 16844702, 76 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VS-SI, en diamant P, stl 17,25 mm, vikt 5,5 g.
RING, 18K vitguld, delvis förgylld, radiantslipad diamant 1,03 ct, Fancy Yellow/SI2, GIA certifikat 2195331780, 20 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca gula/SI-P, 36 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,3 g, en av de små gula diamanterna har ett litet nagg på kronan.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 3 blå safirer ca 0,60 ctv, 2 briljanter ca 0,30 ctv, ca TCr(I)/SI, stl 16,25 mm, vikt 3,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca River-TW(E-F)/P1, vikt 1,1 g, stift.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(F-H)/P1, vikt 1,0 g, stift, ena diamanten har extra fasetter vid rondisten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/P, vikt 1,3 g, stift.
RING, 18K vitguld/guld, briljantslipad diamant 1,51 ct, Fancy Brownish Greenish Yellow/P1, GIA certifikat 16844512, 35 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g, mittstenen är något dimmig.
RING, 18K vitguld, delvis förgylld, kuddslipad diamant 0,71 ct, Light Yellow(Y-Z)/SI1, GIA Dossier 2176314615, 18 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca gula/VS-SI, 36 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,8 g, en av de små gula diamanterna har ett litet nagg på kronan.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,33 ct, ca TW/SI, vikt 0,5 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,33 ct, ca TW/P, vikt 0,5 g.