Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 4 juni 2020
RING, 14K guld, korall ca 5,3 mm, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, stl 14,75 mm, vikt 1,5 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, färgade odlade saltvattenspärlor ca 7,2 mm, briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, vikt 1,7 g, stift, udda snurrebussar.
FLORA DANICA, örhängen och hänge, förgyllt silver, odlade pärlor, vikt 4,8 g, stift.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 7 mm, färgade, lås i sterlingsilver, längd 43,5 cm, vikt 30,9 g, etui.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor ca 8,0-8,5 mm, lås i 18K guld med opaltripletter och 8 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, längd 41 cm, vikt 36,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor ca 5,7-8,6 mm, lås i 18K guld, längd 46,5 cm, vikt 26,3 g.
RING, 18K vitguld, 3 smaragder ca 0,56 ctv, 8 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca W/VS, stl 15,75 mm, vikt 6,0 g, storleksändrad, sprickor i ringskenan, en smaragd skadad och en med nagg, en diamant skadad och en med natural.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr/VS, Hans Strömdahl, Stockholm 1975, stl 17,5 mm, vikt 3,7 g, storleksändrad.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,14 ct, ca TW/SI, stl 16 mm, vikt 1,7 g.