Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 4 juni 2020
RING, 14K vitguld, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 17 mm, vikt 3,3 g
HÄNGE, 18K guld, droppslipad safir ca 0,70 ctv, 16 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 22 mm, vikt 3,2 g, en diamant skadad och en med nagg på kuletten.
DIAMANT, briljantslipad, 0,25 ct, TW/VS, litet nagg på kuletten och naturaler vid rondisten.
RING, sterlingsilver, bergkristall, Bengt Hallberg Guldsmeds, Köping 1974, ställbar storlek, vikt 11,9 g.
ARMRING, sterlingsilver, Alton, signerad K-E Palmberg, Falköping 1973, innermått 6,5 x 5 cm, vikt 63,0 g.
PÄRLCOLLIER, lås i sterlingsilver, rosa odlade sötvattenspärlor ca 6,5 mm, längd 44 cm, knutet, vikt 35,4 g.
PÄRLCOLLIER, doserat, lås i förgyllt sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 3,9-7,7 mm, längd 45 cm, knutet, vikt 16,9 g.
PÄRLCOLLIER, lås i sterlingsilver, grå färgade odlade barocka sötvattenspärlor ca 9,5 mm, längd 46 cm, knutet, vikt 53,1 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,37 ctv enligt gravyr, ca W(H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 st briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/VVS-VS, stift, vikt 1,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 34 åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, Strömdahls, längd 41 cm, vikt 5,1 g, en diamant saknas.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca W/VS, längd 45 cm, vikt 3,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, stift, vikt 1 g,
RING, 18K vitguld, 5 baguette- och 10 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g, 3 diamanter med skadade hörn.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerade, 6 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, huggies, höjd 17 mm, vikt 8,3 g.