421 - 440 av 483
1...212223...25 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 4 juni 2020

Klubbad för

RING, 18K roséguld, 54 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 15,25 mm, vikt 2,2 g.

Utrop: 5 000 kr

KANDELABER, sterlingsilver, trearmad Tyskland, höjd 17 cm, vikt 385,3 g, fylld botten.

Utrop: 1 700 kr

KANDELABER, silver, 3-armad, GEWE, Malmö 1975, höjd 21 cm, vikt 558,3 g.

Utrop: 2 700 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, Tyskland, import Emil Möller, MAlmö 1940, höjd 20,5 cm, vikt 962 g, fylld botten, monogram, mindre bucklor.

Utrop: 2 400 kr

Silver Kaffeservis

GRÄDDKANNA & SOCKERSKÅL, silver, invändigt förgyllda, Caneman & Wallen, Stockholm 1946, höjd 8,5-10 cm, vikt 307,9 g.

Utrop: 1 500 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/P, stl 17,5 mm, vikt 2,3 g.

3 500 kr

Utrop: 4 000 kr

SAFIRRING, 18K vitguld, navetteslipad blå safir, 30 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 17 mm, vikt 2,9 g.

Utrop: 3 900 kr

RING, 18K roséguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 1,8 g.

Utrop: 4 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, akvamarin ca 1,60 ct, 20 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/P, höjd 15 mm, längd på kejdan 46 cm, vikt 2,5 g.

2 800 kr

Utrop: 2 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 runda fasetterade akvamariner ca 1,14 ctv, 36 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/P, diameter 8 mm, stift, vikt 2,2 g.

3 600 kr

Utrop: 4 000 kr

RING, 18K guld, rubin ca 0,10 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/P, stl 16,25 mm, vikt 2,1 g

Utrop: 3 200 kr

TRESTENSRING, 18K guld, prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g.

5 000 kr

Utrop: 5 600 kr

Silver Kaffeservis

GRÄDDKANNA & SOCKERSKÅL, med hänklar, silver, förgylld insida, sexkantig form, GAB, Stockholm 1914, höjd 8,5 - 11 cm, total vikt 407 g, monogram, mindre buckla på sockerskålen.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, fasetterad ovalslipad smaragd ca 0,22 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca TW-TCr/P, stl 16 mm, vikt 1,3 g.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,87 ct, Cape(M)/SI1.

Utrop: 9 400 kr

DIAMANT, gammalslipad, 1,24 ct, Cr(J)/P1-P2, gråbrun ton.

Utrop: 9 800 kr

RING, 14K vitguld, rubiner, 35 baguettslipade diamanter ca 0,85 ctv ca W/SI, stl 17 mm, vikt 7,9 g.

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K guld, smaragd, bruna briljantslipade diamanter, stl 17,75 mm, vikt 4,5 g.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

SKÅL, silver, kvadratisk rundad form, familj i reliefmotiv, Ture Jerkeman, Stockholm 1950, signerad, mått 13 x 13,5 cm, vikt 174,3 g,

Utrop: 850 kr

Silver Vas

ERIK RÅSTRÖM, vas, silver, förgylld insida, Råströms Silver- O Nysilverfabrik, Stockholm 1959, höjd 16 cm, vikt 364 g, gravyr.

Utrop: 1 700 kr