Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 4 juni 2020
RING, 18K roséguld, 54 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 15,25 mm, vikt 2,2 g.
KANDELABER, sterlingsilver, trearmad Tyskland, höjd 17 cm, vikt 385,3 g, fylld botten.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, Tyskland, import Emil Möller, MAlmö 1940, höjd 20,5 cm, vikt 962 g, fylld botten, monogram, mindre bucklor.
Silver Kaffeservis
GRÄDDKANNA & SOCKERSKÅL, silver, invändigt förgyllda, Caneman & Wallen, Stockholm 1946, höjd 8,5-10 cm, vikt 307,9 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/P, stl 17,5 mm, vikt 2,3 g.
SAFIRRING, 18K vitguld, navetteslipad blå safir, 30 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 17 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K roséguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 1,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, akvamarin ca 1,60 ct, 20 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/P, höjd 15 mm, längd på kejdan 46 cm, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 runda fasetterade akvamariner ca 1,14 ctv, 36 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/P, diameter 8 mm, stift, vikt 2,2 g.
RING, 18K guld, rubin ca 0,10 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/P, stl 16,25 mm, vikt 2,1 g
TRESTENSRING, 18K guld, prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g.
Silver Kaffeservis
GRÄDDKANNA & SOCKERSKÅL, med hänklar, silver, förgylld insida, sexkantig form, GAB, Stockholm 1914, höjd 8,5 - 11 cm, total vikt 407 g, monogram, mindre buckla på sockerskålen.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, fasetterad ovalslipad smaragd ca 0,22 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca TW-TCr/P, stl 16 mm, vikt 1,3 g.
RING, 14K vitguld, rubiner, 35 baguettslipade diamanter ca 0,85 ctv ca W/SI, stl 17 mm, vikt 7,9 g.
SKÅL, silver, kvadratisk rundad form, familj i reliefmotiv, Ture Jerkeman, Stockholm 1950, signerad, mått 13 x 13,5 cm, vikt 174,3 g,