Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 4 juni 2020
SALTKAR, silver, slät på fyra fötter, Barkers Brothers Ltd, Birmingham 1934, höjd 8 cm, svenska importstämplar, vikt 40,1 g.
SALTKAR, silver, oval, blå glasinsats, lagergirlander, Berndt Johan Frodelius, Stockholm 1783, totalvikt 141,0 g, nagg och skada på glaset.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalfasetterade akvamariner ca 0,85 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W-Cr/P, stift, vikt 2,0 g.
HÄNGE, 18K vitguld, chai, 72 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv ca W-Cr(H-J)/P, vikt 3,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 fasetterade ovalslipade smaragder ca 0,91 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 9 mm, stift, vikt 1,8 g.
AMULETT, färgad grön sten, snidade drakar och mönster, storlek 7 x 6,5 cm, vikt 44,7g.
SALTKAR, silver, sked delvis förgylld, på 4 fötter, blå glasinsats, Barker Brothers Ltd, Birmingham 1935, höjd 30 mm, bredd 39 mm, längd 57 mm, svensk importstämpel, totalvikt 51,7 g.
COLLIER, färgade gröna kvartskulor ca 14mm, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 50 cm.
CARMOSÉRING, 18K guld, fasetterad rund smaragd ca 0,50 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 12-13 mm, kullås i 9K guld, knutet, längd 44 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 8,5 mm, knappformade, stift, vikt 1,9 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade ovala sötvattenspärlor, 12 cubic zirkonia, krokar, vikt 3,5 g.
RING, platina, 3 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 15,75 mm, vikt 5,1 g.
RING, 18K guld, 68 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g.
4 par PÄRLÖRHÄNGEN, färgade gula, lila, rosa och vita odlade sötvattenspärlor, stift, vikt 7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 7 mm, lås och detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 52 cm.
SALTKAR, silver, blå glasinsats, hänkel, Barker Brothers Ltd, Birmingham 1934, höjd 45 mm, bredd 40 mm, längd 85 mm, svenska importstämplar, totalvikt 72,9 g, gravyr på saltskeden.