Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 4 juni 2020
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 50 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 11 mm, knappformade, stift, vikt 3,1 g.
PÄRLCOLLIER, 2-rader, odlade barocka sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, längd 54 cm.
COLLIER, fasetterad och hjärta av rosenkvarts, fasetterat glas, silverfärgat lås samt detaljer, trädd på vajer, längd 61 cm.
ENSTENSRING, platina, gammalslipad diamant ca 0,35 ct, ca TW/VS, stl 14,5 mm, vikt 4,6 g, skev skena.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,20 ct enligt gravyr, ca W-TCr/VS, stl 16 mm, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, Finndeer art design, Matti Hyvärinen, längd 26 mm, vikt 4,4 g.
ARMBAND, sterlingsilver, Finndeer art design, Matti Hyvärinen, längd 18,5 cm, vikt 25,0 g.
SALTKAR, 2 st, silver, blå glasinsats, ovala, höjd 35 mm, bredd 40 mm, längd 52 mm, 2 st skedar som är delvis förgylld, totalvikt 140,6 g.
SUPSKED, silver, förgylld, V. Christensen, Köpenhamn 1897, längd 15,8 cm, vikt 65,9 g.
HÄNGE, 18K vitguld, citrin, 16 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS-SI, längd 2 cm, vikt 1,5 gram.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, blå topaser ca 1,60 ctv, 36 briljanter ca 0,38 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift, vikt 2,8 g.
RING, 18K vitguld, peridot, 14 briljantslipade diamanter 0,34 ctv, ca TW/VS-P1, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljanter 0,46 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, huggies, vikt 4,2 g.
MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, ciselerad kolonndekor, London 1778, höjd 12 cm, bredd 6,5 cm, längd 10,5 cm, svensk importstämpel, vikt 96,5 g, bucklor,
RING, 14K guld/rodinerat guld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g.