Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 4 juni 2020
GEORG JENSEN, 6 st bordsskedar, Liljekonvalj, sterlingsilver, formgiven av Georg Jensen, Danmark 1915-1930, vikt 273,8 g.
SMYCKESET, collier, hänge och örhängen, förgyllt silver, granater, collierets längd 41,5 cm, hängets höjd 35 mm, örhängenas höjd 35 mm, vikt 36,0 g, skruvlås, extra länk till collieret.
RING, platina, 43 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 5,6 g.
RING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 17 mm, vikt 2,9 g.
HÄNGE, 14K guld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca W(H)/SI-P, vikt 5,9 g, 2 diamanter med små nagg på krona.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, pärlbård, Eric Löfman, Mema, Lidköping 1996, höjd 17 cm, fyllda bottnar, vikt 475,2 g, gravyr vid foten.
RING, 18K guld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca LBR/VS-P, stl 18,25 mm, vikt 5,7 g.
RING, 18K vitguld, turkos, 66 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TCa/P, stl 17 mm, vikt 5,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor, 12 briljantslipade diamanter 0,10 ctv, ca W/SI, krokar, höjd 16 mm, vikt 4,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, odlad sötvattenspärla, briljantslipade diamanter 0,05 ctv, ca W/SI, längd 41 cm, vikt 4,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, briljantslipade diamanter 0,10 ctv, krokar, höjd 16 mm, vikt 4,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, odlad sötvettenspärla, briljantslipade diamanter 0,05 ctv, längd 45 cm, vikt 4,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitugld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, längd 45 cm, vikt 2,7 g.