Avslutad | Moderna – Lördag 14 mars 2020
RING, 18K vitguld, 29 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, W-TCr(H-I)/SI, stl 15,5 mm, vikt 2,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld. Briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca W/SI2. Nagg på kronan. 100 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI, höjd 26 mm, vikt 5,0 g.
RING, 18K trefärgat guld, 98 briljantslipade diamanter ca 1,24 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 4,0 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 64 briljant och baguetteslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, höjd 26 mm, vikt 4,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 190 briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW-TCR(G-I)/SI-P, höjd 21 mm, vikt 6,4 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 16,25 mm, vikt 1,4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,38 ct, ca TCr(I)/VS2, 16 baguetteslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,0 g.
GEORG JENSEN, collier, sterlingsilver, Continuity, modell 2004, design Torun Bülow Hübe, längd 44,5 cm.
HÄNGE MED KEDJA, 18K roséguld, hjärta, 122 briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, höjd 25 mm, vikt 5,5 g.
HELALLIANSRING, platina, 32 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca F-H/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g.
TIFFANY & CO, hänge/kedja, 18K guld, Open Hearts, design Elsa Peretti, längd 41 cm, vikt 4,5 g, etui och påse.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,62 ct, F/VVS2, HRD cert, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 19 princesslipade diamanter, ca 0,38 ctv, ca G-I/VS, storlek 17,5
ENGELBERT, armband, örhängen, Ruta, sterlingsilver, design Sigurd Persson för Stigbert, Stockholm 1959, längd 21,5 cm, örhängen med skruvlås.
RING, 18K vitguld, 119 briljantslipade svarta diamanter ca 1,00 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g, flera diamanter med nagg och skador.
RING, 18K vitguld, 79 briljantslipade svarta diamanter ca 0,50 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,0 g, flera diamanter har nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW(F-G)/P, vikt 0,9 g, stift, båda diamanterna har tjock rondist, nagg på kulett och extra fasetter vid rondisten.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,56 ct, ca Cr(J)/SI2, vikt 0,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW(F)/P1, vikt 1,0 g, stift, båda diamanterna har tjock rondist.