Avslutad | Moderna – Lördag 14 mars 2020
RING, 18K vitguld, 52 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr(F-I)/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g, några diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g, några diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 2,9 g, några diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca Cr(J)/SI2, 32 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W(F-H)/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g, mittstenen har tjock rondist och inverterad natural på rondisten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,52 ct, ca River(E)/SI2, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g, diamanten har naturlig hålighet på kronan, litet nagg på kuletten och extra fasett vid rondisten.
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW(F)/SI2, höjd 9 mm, vikt 0,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/SI, vikt 0,8 g, stift.
GEORG JENSEN, örhängen, 18K trefärgat guld, modell 1503, Fusion, vikt 8,3 g, stift, originaletui och ytterkartong.
RING, 18K vitguld, baguette och briljantslipade diamanter ca 2,80 ctv, ca TW-CR(G-J)/VS-P, stl 17,5+ mm, vikt 8,9 g, några diamanter med nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K roséguld, delvis rodinerat, 108 briljantslipade diamanter ca 1,44 ctv, ca W-Cr/VS, längd 44 cm, 11,9 g.
LANTZ, collier, oxiderat sterlingsilver/14K guld, Stockholm 1998, längd 42,5 cm, vikt 45,7 g, lås i 18K guld.
MUST DE CARTIER, ring, Trinity, 18K trefärgat guld, stl 47 (15 mm), vikt 6,1 g, slitage.
OLLE OHLSSON, ring, sterlingsilver, 18K guld, signerad, Stockholm 2004, stl 18,25 mm, vikt 11,8 g, (d)
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 58 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, höjd 12 mm, vikt 5,5 g, huggies.
WIWEN NILSSON, brosch, Trana, L13, sterlingsilver, signerad, Lund 1966, höjd 69 mm, vikt 15,7 g, originalask.(d).