Avslutad | Moderna – Lördag 14 mars 2020
TRESOR PARIS, armband, 18K guld, keramiska kulor ca 10 mm, 120 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-W(F-H)/VS, längd 19,5 cm, vikt 50,0 g, bucklor på låset.
TRESOR PARIS, armband, rostfritt stål, onyxkulor ca 10,5 mm, kula i 18K vitguld med 120 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-W/VS, strech, vikt 38,1 g.
TRESOR PARIS, armband, rostfritt stål, onyxkulor ca 8 mm, döskalle i 18K vitguld med svarta briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv och 2 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, strech, vikt 21,5 g, en svart diamant har skada och några har nagg.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Love Band, 42 briljantslipade diamanter 0,42 ctv, TW/VS, höjd 16 mm, vikt 3,2 g, etui.
ENGELBERT, ring, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter 0,27 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 18 mm, vikt 7,2 g.
RING, 18K vitguld, 290 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17 mm, vikt 6,4 g, flera diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld, 181 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI-P, stl 18,25 mm, vikt 2,9 g, flera diamanter har nagg.
RING, 18K guld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-Cr/P, 88 svarta briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,5 g, svaga fattningar, flera diamanter har nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, svart briljantslipad diamant ca 4,39 ct, stl 17 mm, vikt 4,1 g, diamanten har inneslutningar som når ytan och nagg vid rondisten.
RING, 18K vitguld, 180 baguette- och briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-TCa(H-L)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 4,9 g, en briljant trasig och flera har nagg och skador.
ARVO SAARELA, brosch, sterlingsilver, cabochonslipad ametist, 1960-tal, diameter 31 mm, vikt 10,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 57 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, höjd 21 mm, vikt 4,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 74 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, höjd 10 cm, vikt 2,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/SI, höjd 20 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld, prinsess- baguette- och briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K roséguld, 71 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, höjd 18 mm, vikt 3,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 78 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, TW-CR(G-J)/VS-P, rörlig mittdel, höjd 22 mm, vikt 3,5 g.
RING, 18K roséguld, 95 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 6,1 g.
RING, 18K roséguld, 76 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 5,2 g.