Avslutad | Moderna – Lördag 14 mars 2020
MARIA NILSDOTTER, örhängen, sterlingsilver förgyllt sterlingsilver, stenar, stift, vikt 11,9 g, etui.
ENGELBERT, ring, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,10 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,2 g.
ENGELBERT, manschettknappar, 18K guld, färgad kvarts, längd 33 mm, vikt 8,4 g.
ENGELBERT, collier, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,10 ct, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 2,3 g.
ENGELBERT, örhängen, 18K vitguld, 32 bruna briljantslipade diamanter 0,16 ctv, stift, höjd 17 mm, vikt 2,3 g.
ENGELBERT, alliansring, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,21 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,1 g
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,88 ct, TW(G)/VVS2, GIA Dossier 1285989945, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g, etui, kartong och påse.
GEORG JENSEN, ring, sterling silver, ametist, Moonlight Grapes, stl 17,5 mm (55) men placeringen av kulorna gör att mätresultaten snarare blir 16 mm så vi rekommenderar att man prövar att den sitter bra på handen, vikt 18,7 g.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca TW(G)/VS2, stl 15,75 mm, vikt 3,3 g, diamanten har nagg på kuletten.
ARMRING, bakelit, diamanter, Wacht & Troy, bredd 50 mm, mått 58 x 52 mm, vikt 100 g, nagg.
RING, 18K guld, delvis matterad yta, cabochonslipad prasiolit, stl 16,5 mm, Maw Jewels, vikt 13,8 g.
GEORG JENSEN, ring, 18K vitguld, Fusion, 3-delad, design Nina Koppel, 24 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS, stl 53 (17,5 mm), vikt 16,4 g, etui.
RING, 18K vitguld, navett, baguette, trapetts och briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 7,6 g.
TRESOR PARIS, armband, rostfritt stål, 5 briolettslipade svarta diamanter ca 17,95 ct, ställbar längd, vikt 39,1 g, diamanterna har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 prinsesslipade diamanter ca 1,79 ctv, ca Very Light Brown-Pink/P, höjd 3,3 cm, vikt 3,9 g, stift, en diamant har en skada på kronan och några har nagg.