Avslutad | Moderna – Lördag 14 mars 2020
OLE LYNGGAARD, ring, Love, 5 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, design Charlotte Lynggaard, stl 16,75 mm, vikt 9,9 g.
OLE LYNGGAARD, enstensring, 18K guld, briljantslipad diamant 0,06 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 10,1 g, originaletui,
RING, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 1,20 ct, ca brownish-greenish/P1 sidostenar ca 0,18 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 15,75 mm, vikt 4,8 g.
RING, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/SI, stl 15+ mm, vikt 2,2 g.
RING, 18K roséguld, briljantslipad diamant 0,30 ct W(H)/SI1, GIA dossier 1289728389, 14 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-W/SI, stl 15,25 mm, vikt 2,3 g.
MARIA NILSDOTTER, ring, förgyllt sterlingsilver, vikt 13,6 g, originaletui och kartong.
MARIA NILSDOTTER, örhängen, sterlingsilver, rubiner, eldopaler, gula safirer, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, höjd 35 mm, vikt 4,0 g, stift, originaletui och kartong, en rubin och en gul safir fattad uppochner, några stenar skadade.
LANTZ, armring, sterlingsilver, signerad Roland Lantz, Stockholm 1981, innermått 6,6 x 6,6 cm, vikt 38,6 g.
EFVA ATTLING, ring, From here to eternity, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, stl 16 mm, vikt 5,9 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 SouthSea pärlor, ca 12,7 mm, krokar, höjd 35 mm, vikt 7,9 g.
RING, 18K guld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, caTW-W/VS. stl 16,25 mm, vikt 10,7 g.
ENGELBERT, örhängen, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS, höjd 1,5 cm, vikt 5,4 g, etui.
GUCCI, ring, G logo band, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 8,5 g, originaletui, ytterask.
ZOCCAI, armband, Smile, 18K guld, nylonsnören, 19 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW/VS, Italien, längd 16,5 cm, vikt 3,6 g.
ENGELBERT, ARMBAND, 18K vitguld, "Absolutely Knot Pavé", briljantslipade diamanter 0,60 ctv, diameter 5,8 x 5,0 cm, vikt 9,9 g, cert från 2016, originaletui, tygpåse.
BVLGARI, ring, B.Zero1, 18K guld, keramik, stl 54 (17+ mm,), vikt 7,1 g, originaletui, ytterask.