Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 30 maj 2020
RING, platina, ovalslipad rubin ca 2,48 ct, briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 6,3 g.
CARTIER, ring, Love,18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VVS, stl 17,5 mm, vikt 8,7 g, en diamant med nagg på kuletten, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade South Seapärlor ca 14,5x11,5, 22 diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VS, höjd 4,8 cm, vikt 12,5 g, stift.
KARL ANDERSON, kungapokal, silver, med lock, delvis förgyllld, dekor med Gustav V:s krönta monogram, höjd 29 cm, vikt 777,7 g, gravyr på livet.
RING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 2,20 ct, ovalslipad rubin ca 0,30 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VVS-VS, Stockholm 1972, stl 18,25 mm, vikt 8,7 g.
ARMRING, 14K guld, turkos, gammal-, antik- och rosenslipade diamanter ca 2,25 ctv, mått 6,0x5,4 cm, vikt 24 g, säkerhetskedja, några diamanter med nagg och skador.
HÄNGE MED KEDJA, platina, akvamarin ca 15,00 ct, briljantslipad diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, höjd 3,3 cm, kedja 18K vitguld, längd 42 cm, akvamarin med små nagg, etui.
RING/HÄNGE, 18K vitguld, bruna brioletteslipade och vita dropp- och briljantslipade diamanter ca 10,22 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 12,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, bruna brioletteslipade diamanter och vita droppslipade diamanter ca 15,60 ctv, ca W-Cr/SI-P, stift/clips, höjd 2,1 cm, vikt 13,9 g.
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 7,35 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 70,5 g.
PETR LOSKUTOV, resebestick, 4 delar, silver, niello, förgylld, kontrollstämpel Ivan Vasilyevich Avdeyev, Moskva 1859, längd 14-27,5 cm, vikt 260 g, monogram.
TORUN BÜLOW-HÜBE, stelt collier och två hängen, silver, naturstenar, stl 15,5x15,5 cm, hängenas höjd 5 cm och 8 cm, vikt 16,8 g samt 7,4 g och 3,9 g, collieret och ena hänget har franska stämplar, det andra hänget är ostämplat. (d)
BROSCH, förgylld metall, 2 granater, gömma på baksidan, antik, höjd 55 mm, vikt 11,7 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 30 carréslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TW/VS, stl 18,75 mm, en diamant med nagg, svaga fattningar.
SIGILLRING, 18K guld, obehandlad safir ca 4,50 ct, GCS certifikat 80249-28, stl 18,75 mm, vikt 14,1 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld/silver, 2 safirer ca 1,35 ctv, gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-P, vikt 2,5 g, stift, ena safiren med mindre nagg på kronan, några diamanter med nagg, etui.
UPPLÄGGNINGSBESTICK, silver, ben, Gebr. Friedlaender, Tyskland, Berlin, 1900-talets början, längd 27-28 cm, vikt 329,9 g, monogram.
RING, platina, ovalslipad obehandlad safir 8,46 ct, GCS certifikat 79222-14, 24 gammal- och rosenslipade diamanter, stl 16,5 mm, vikt 7,8 g, en diamant skadad och några med nagg.
BROSCH, platina, 3 äldre briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W(F-H)/SI1-SI2, 108 gammal- åttkant- och baguetteslipade diamanter ca 4,50 ctv, ca River-TCa/VS-P, mått 5,4x2,3 cm, vikt 13,7 g, etui, flera sidostenar med nagg och skador.