121 - 140 av 222
1...678...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 30 maj 2020

Klubbad för

RING, platina, ovalslipad rubin ca 2,48 ct, briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 6,3 g.

Utrop: 42 000 kr

CARTIER, ring, Love,18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VVS, stl 17,5 mm, vikt 8,7 g, en diamant med nagg på kuletten, originaletui.

20 000 kr

Utrop: 22 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade South Seapärlor ca 14,5x11,5, 22 diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VS, höjd 4,8 cm, vikt 12,5 g, stift.

Utrop: 35 000 kr

KARL ANDERSON, kungapokal, silver, med lock, delvis förgyllld, dekor med Gustav V:s krönta monogram, höjd 29 cm, vikt 777,7 g, gravyr på livet.

6 500 kr

Utrop: 7 500 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 2,20 ct, ovalslipad rubin ca 0,30 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VVS-VS, Stockholm 1972, stl 18,25 mm, vikt 8,7 g.

9 100 kr

Utrop: 8 800 kr

ARMRING, 14K guld, turkos, gammal-, antik- och rosenslipade diamanter ca 2,25 ctv, mått 6,0x5,4 cm, vikt 24 g, säkerhetskedja, några diamanter med nagg och skador.

Utrop: 24 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, platina, akvamarin ca 15,00 ct, briljantslipad diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, höjd 3,3 cm, kedja 18K vitguld, längd 42 cm, akvamarin med små nagg, etui.

Utrop: 35 000 kr

RING/HÄNGE, 18K vitguld, bruna brioletteslipade och vita dropp- och briljantslipade diamanter ca 10,22 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 12,1 g.

Utrop: 44 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, bruna brioletteslipade diamanter och vita droppslipade diamanter ca 15,60 ctv, ca W-Cr/SI-P, stift/clips, höjd 2,1 cm, vikt 13,9 g.

Utrop: 66 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 7,35 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 70,5 g.

Utrop: 90 000 kr

PETR LOSKUTOV, resebestick, 4 delar, silver, niello, förgylld, kontrollstämpel Ivan Vasilyevich Avdeyev, Moskva 1859, längd 14-27,5 cm, vikt 260 g, monogram.

2 100 kr

Utrop: 2 300 kr

TORUN BÜLOW-HÜBE, stelt collier och två hängen, silver, naturstenar, stl 15,5x15,5 cm, hängenas höjd 5 cm och 8 cm, vikt 16,8 g samt 7,4 g och 3,9 g, collieret och ena hänget har franska stämplar, det andra hänget är ostämplat. (d)

Utrop: 34 000 kr

BROSCH, förgylld metall, 2 granater, gömma på baksidan, antik, höjd 55 mm, vikt 11,7 g.

Utrop: 5 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 30 carréslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TW/VS, stl 18,75 mm, en diamant med nagg, svaga fattningar.

Utrop: 19 000 kr

SIGILLRING, 18K guld, obehandlad safir ca 4,50 ct, GCS certifikat 80249-28, stl 18,75 mm, vikt 14,1 g.

Utrop: 48 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld/silver, 2 safirer ca 1,35 ctv, gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-P, vikt 2,5 g, stift, ena safiren med mindre nagg på kronan, några diamanter med nagg, etui.

12 600 kr

Utrop: 14 000 kr

UPPLÄGGNINGSBESTICK, silver, ben, Gebr. Friedlaender, Tyskland, Berlin, 1900-talets början, längd 27-28 cm, vikt 329,9 g, monogram.

Utrop: 2 300 kr

RING, platina, ovalslipad obehandlad safir 8,46 ct, GCS certifikat 79222-14, 24 gammal- och rosenslipade diamanter, stl 16,5 mm, vikt 7,8 g, en diamant skadad och några med nagg.

Utrop: 100 000 kr

BROSCH, platina, 3 äldre briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W(F-H)/SI1-SI2, 108 gammal- åttkant- och baguetteslipade diamanter ca 4,50 ctv, ca River-TCa/VS-P, mått 5,4x2,3 cm, vikt 13,7 g, etui, flera sidostenar med nagg och skador.

Utrop: 55 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, antikslipade diamanter ca 3,50 ct, ca TCa(K - L)/VS2, svart emalj, clips, höjd 1,5 cm, vikt 10,7 g, mindre nagg i bordet på ena diamanten, emaljskador.

Utrop: 120 000 kr