Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 30 maj 2020
RING, 18k guld, rubin ca 1,00 ct, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS-SI, rosenstenar, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g, rosenstenar med nagg och skador.
DIOR, örhängen, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca River-TW(E-F)/VVS-VS, refnr D5457, diam 4,7 cm, vikt 22,8 g, stift.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, cabochonslipad safir 7,87 ct, prinsess- och briljantslipade diamanter 1,31 ctv, stl 17,5 g, vikt 10,7 g.
COLLIER, 14K guld, 21 cabochonslipade månstenar, ovalslipad safir ca 0,65 ct, längd 36 cm, vikt 9,0 g, mindre nagg på safir.
ARMRING, 18K guld, pärlor, svart emalj, rosenslipade diamanter, antik, senare skena Stockholm 1938, 6,1x4,7 cm, vikt 38,3 g, tennlödningar, emaljskador.
BROSCH/HÄNGE, 18K guld, antikslipade diamanter, svart emalj, antik, Frankrike, längd 3,7 cm, vikt 12,4 g, emaljskador.
ARMRING, orm, 9K guld, blå emalj, 4 pärlor, rosenstenar, 5x6 cm, vikt 19,1 g, lagning.
COLLIER, 18K vitguld, briolettslipade safirer, briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 42 cm, vikt 7,8 g.
BROSCH, 18K vitguld, gammal- och åttkantslipade diamanter ca 3,00 ctv. TW-W/VS-SI, Erik Thomassons Guld & Juvelfirma, Stockholm 1952, längd 8,7 cm, vikt 12,3 g, några diamanter med skador och nagg.
VAN CLEEF & ARPELS, manschettknappar, 18K guld, trä, refnr. B9077R220, längd 2,1 cm, vikt 5,9 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, rosenslipade diamanter, svart emalj, antik, längd 39 cm, vikt 6,4 g, ett par diamanter med nagg, emaljskada, etui.
RING, platina, kuddslipad burmesisk obehandlad safir 2,83 ct, GCS certifikat 79215-11, 6 fantasislipade safirer, 44 gammal- och rosenslipade diamanter, stl 16,75 mm, vikt 5,6 g, några av sidostenarna med nagg och skador.
TRESTENSRING, platina, smaragd 1,56 ct, Colombia, Minor oil, GCS certifikat 79224-72, 2 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI2-P1, stl 16,75 mm, vikt 5,4 g, ena diamanten med extra fasett och liten inverterad natural vid rondisten och den andra med nagg på kuletten.
ARMRING, 18K guld, orientaliska pärlor, antik, Gustaf Dahlgren, Malmö 1873, säkerhetkedja, mått 5,3x5,0 cm, vikt 26,6 g, bucklor.
KUTCHINSKY, brosch, 18K guld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,26 ctv, smaragder, rubiner, safirer, London, längd 7,1 cm, vikt 24 g, ett par diamanter med skador.
GEORGE JENSEN, grapefruktskedar, 12 st, Konge, silver, Danmark, efter 1945, längd 15 cm, vikt 354,8 g.
KEDJA, 20K guld, lås i form av en hand med lillfingerring, rubin, turkos, antik, längd 77 cm, vikt 25,2 g, etui.
CARTIER, brosch, platina, äldre briljantslipade diamanter ca 3,35 ctv, ca TW-W/VS, refnr 17812, diameter 3 cm, vikt 8,9 g, nål i 18K vitguld, en diamant ca TCa, en diamant skadad, etui.