Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 30 maj 2020
VAN CLEEF & ARPELS, armband, 18K guld, 24 rubiner ca 7,45 ctv, 58 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW/VS, 3,5 mm odlade pärlor, refnr 50970, längd 16,8 cm, vikt 18,5 g, en rubin med mindre nagg invid kronan, etui.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, droppslipad safir ca 3,22 ct, navettslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 5 g, en diamant med skada på kuletten.
BROSCH, 14K guld/silver, 3 odlade pärlor, antik- och rosenslipade diamanter 5,5x2,5 cm, vikt 11,6 g, några diamanter med nagg och skador, etui.
POMELLATO, ring, Sabbia, 18K roséguld, svarta diamanter 0,60 ctv, stl 17,75 mm, vikt 6,3 g.
ÖRHÄNGEN, 9K vitguld/platina, briljant och gammalslipade diamanter ca 2,50 ctv ca W-TCa/VS-P, höjd 3,2 cm, vikt 5,8 g, skruvstift, en mindre diamant skadad, några diamanter med nagg, etui.
ARMBAND, 14K vitguld, brilljant- och åttkantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW/VS, längd 18 cm, vikt 16,8 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, antika, fransk kontrollstämpel, höjd 5 cm, vikt 3,0 g, krokar, mindre sprickor i guldet, etui.
COLLIER, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 4,00 ctv, svart emalj, antik, 1880-tal, kedja i 9K guld, längd 46 cm, vikt 14,1 g, ett par diamanter med nagg och skador.
RING, platina, cabochonslipad safir ca 3,50 ct, 8 carréslipade safirer ca 0,80 ctv, 42 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, fransk kontrollstämpel, stl 18,25 mm, vikt 5,1 g, några diamanter har nagg.
ARMBAND, 18K vitguld, ovalslipade safirer ca 6,0 ctv, äldre briljant- och rosenslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca W/VS, längd 18 cm, vikt 14,6 g.
BROSCH, platina, gammalslipad diamant ca 0,45 ct, 56 gammalslipade diamanter ca 0,85 ctv, antik, fransk kontrollstämpel, 3,5x2,5 cm, vikt 5,3 g, etui, nål i 14K guld, flera sidostenar med nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljant- och navetteslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca W-TCr/VVS, stift, höjd 2,2 cm, vikt 12,5 g.
J TOSTRUP, skål, silver, på fot, maskaroner, invändigt förgylld, Norge, Oslo, 1900-talets början, höjd 11 cm, diameter 16 cm, vikt 379,7 g, monogram.
CARTIER, armring, 18K guld, 76 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW/VVS, flexibelt, 5,5x4,5 cm, vikt 65,3 g.
RING, 14K guld/silver, 3 safirer ca 0,96 ctv, gammalslipade diamanter ca 0,55 ctv, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g, slitna klor, svaga fattningar, en diamant skadad, några diamanter med nagg, en safir med nagg och slitna fasettkanter.
BROSCH/HÄNGE, guld/silver, obehandlad safir 6,27 ct, kopia av GCS certifikat 78125-78, droppslipad safir ca 2,26 ct, 106 antik- gammal- och rosenslipade diamanter ca 10,00 ctv, höjd 7,5 cm, vikt 18,6 g, etui, omarbetad, saknar två diamanter och flera med nagg och skador.
BROSCH, förgyllt silver/platina, cabochonslipad månsten, rosenstenar, antik, diameter 2,8 cm, vikt 5,9 g, lagning, etui.
CARMOSÉRING, 14K vitguld, stjärnsafir, 10 gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-Cr/P, stl 16,25 mm, vikt 5,8 g, ett par stenar med skador.