141 - 160 av 222
1...789...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 30 maj 2020

Klubbad för

VAN CLEEF & ARPELS, armband, 18K guld, 24 rubiner ca 7,45 ctv, 58 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW/VS, 3,5 mm odlade pärlor, refnr 50970, längd 16,8 cm, vikt 18,5 g, en rubin med mindre nagg invid kronan, etui.

RING, 18K vitguld, droppslipad safir ca 3,22 ct, navettslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 5 g, en diamant med skada på kuletten.

Utrop: 30 000 kr

BROSCH, 14K guld/silver, 3 odlade pärlor, antik- och rosenslipade diamanter 5,5x2,5 cm, vikt 11,6 g, några diamanter med nagg och skador, etui.

22 000 kr

Utrop: 24 000 kr

POMELLATO, ring, Sabbia, 18K roséguld, svarta diamanter 0,60 ctv, stl 17,75 mm, vikt 6,3 g.

13 800 kr

Utrop: 15 000 kr

ÖRHÄNGEN, 9K vitguld/platina, briljant och gammalslipade diamanter ca 2,50 ctv ca W-TCa/VS-P, höjd 3,2 cm, vikt 5,8 g, skruvstift, en mindre diamant skadad, några diamanter med nagg, etui.

32 000 kr

Utrop: 35 000 kr

ARMBAND, 14K vitguld, brilljant- och åttkantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW/VS, längd 18 cm, vikt 16,8 g.

Utrop: 28 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, antika, fransk kontrollstämpel, höjd 5 cm, vikt 3,0 g, krokar, mindre sprickor i guldet, etui.

Utrop: 11 000 kr

COLLIER, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 4,00 ctv, svart emalj, antik, 1880-tal, kedja i 9K guld, längd 46 cm, vikt 14,1 g, ett par diamanter med nagg och skador.

Utrop: 45 000 kr

RING, platina, cabochonslipad safir ca 3,50 ct, 8 carréslipade safirer ca 0,80 ctv, 42 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, fransk kontrollstämpel, stl 18,25 mm, vikt 5,1 g, några diamanter har nagg.

Utrop: 55 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, ovalslipade safirer ca 6,0 ctv, äldre briljant- och rosenslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca W/VS, längd 18 cm, vikt 14,6 g.

14 200 kr

Utrop: 15 600 kr

BROSCH, platina, gammalslipad diamant ca 0,45 ct, 56 gammalslipade diamanter ca 0,85 ctv, antik, fransk kontrollstämpel, 3,5x2,5 cm, vikt 5,3 g, etui, nål i 14K guld, flera sidostenar med nagg och skador.

Utrop: 23 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljant- och navetteslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca W-TCr/VVS, stift, höjd 2,2 cm, vikt 12,5 g.

Utrop: 62 000 kr

J TOSTRUP, skål, silver, på fot, maskaroner, invändigt förgylld, Norge, Oslo, 1900-talets början, höjd 11 cm, diameter 16 cm, vikt 379,7 g, monogram.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

CARTIER, armring, 18K guld, 76 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW/VVS, flexibelt, 5,5x4,5 cm, vikt 65,3 g.

Utrop: 90 000 kr

RING, 14K guld/silver, 3 safirer ca 0,96 ctv, gammalslipade diamanter ca 0,55 ctv, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g, slitna klor, svaga fattningar, en diamant skadad, några diamanter med nagg, en safir med nagg och slitna fasettkanter.

Utrop: 17 000 kr

TIFFANY & CO, örhängen, Signature X, 18K guld, clips, höjd 12 mm, vikt 7,3 g.

6 000 kr

Utrop: 6 600 kr

BROSCH/HÄNGE, guld/silver, obehandlad safir 6,27 ct, kopia av GCS certifikat 78125-78, droppslipad safir ca 2,26 ct, 106 antik- gammal- och rosenslipade diamanter ca 10,00 ctv, höjd 7,5 cm, vikt 18,6 g, etui, omarbetad, saknar två diamanter och flera med nagg och skador.

Utrop: 170 000 kr

BROSCH, förgyllt silver/platina, cabochonslipad månsten, rosenstenar, antik, diameter 2,8 cm, vikt 5,9 g, lagning, etui.

Utrop: 14 000 kr

CARMOSÉRING, 14K vitguld, stjärnsafir, 10 gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-Cr/P, stl 16,25 mm, vikt 5,8 g, ett par stenar med skador.

Utrop: 13 400 kr

ÖRHÄNGEN, platina/18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS1-VS2, 10 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(F-H)/VS-SI, Erik Thomassons Guld- & Juvelfirma, Stockholm 1946, längd 3,0 cm, vikt 6,7 g, skruvstift.

Utrop: 160 000 kr