Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 mars 2020
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,27 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,0 g.
RING, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,21 ct, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 2,1 g.
Smycken Ringskena
RINGSKENA, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter 0,47 ctv enligt gravyr, ca TW(G)/VS, dtl 17,25 mm, vikt 4,1 g, mittsten saknas.
TRESOR PARIS, pärlcollier, odlade sötvattenspärlor ca 7,5-8,5 mm, lås i 18K vitguld, kula i 18K svartrodinerat guld med svarta briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, längd 42 cm, vikt 33,2 g, några diamanter har nagg.
TRESOR PARIS, armband, 18K guld, odlade sötvattenspärlor ca 6,0-6,5 mm, 56 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(F-H)/VS, ställbar längd, vikt 12,4 g.
TRESOR PARIS, pärlcollier, odlade sötvattenspärlor ca 7,5-8,0 mm, lås i 18K vitguld, kula i 18K vitguld med safirer ca 1,25 ctv, längd 41 cm, vikt 31,3 g, några safirer har nagg.
TRESOR PARIS, armband, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 6,5-7,0 mm, safirer ca 0,40 ctv, ställbar längd, vikt 12,9 g, några safirer har nagg.
TRESOR PARIS, pärlcollier, odlade sötvattenspärlor ca 7,0-7,5 mm, lås i 18K förgyllt guld, kula i 18K vitguld med rubiner ca 1,26 ctv, längd 41 cm, vikt 26,8 g, några rubiner har nagg.
TRESOR PARIS, armband, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 6,5-7,0 mm, rubiner ca 0,40 ctv, ställbar längd, vikt 13,6 g, några rubiner har nagg.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W(H)/SI, längd 40 cm, vikt 3,0 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 64 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TCa-Ca(L-M)/VS-P, längd 17,5 cm, vikt 13,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, pärlemor, smaragdslipade ametister, 28 åttkantslipade diamanter ca 0,11 ctv, höjd 20 mm, vikt 9,8 g, stift med clips.
ÖRHÄNGEN, 8K guld, 14 diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-Cr/VS -P, vikt 2,7 g, skruvstift, flera diamanter med nagg och skador, ena snurrebussen griper ej i gängorna.
HÄNGE MED KEDJA, 14K guld, 33 briljanter ca 0,70 ctv, ca CR-LY/P, ormlänk, längd 52 cm, vikt 9,4 g.