Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 mars 2020
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 1,32 ctv, ca TW-TCa(G-L)/VS, stl 15 mm, vikt 5,4 g, en diamant är skadad.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 2,30 ctv, ca TW-TCa(G-K)/VS-SI, stl 15 mm, vikt 8,6 g, 5 diamanter är skadade, 2 diamanter med nagg.
Visa varaSmycken Enstensring
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,17 ct, ca W/VS, stl 18,5+ mm, vikt 2,3 g.
COLLIER, 14K vitguld, 3 cabochonslipade safirer, 6 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, längd 41 cm, vikt 6,5 g.
ALLIANSRING, 14K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, W-TCr(H-I)/SI och bestrålade blåa/SI, stl 17 mm, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, mabépärlor, ca 17,8 mm, stift, saknar stopp, vikt 9,9 g, ett örhänge är något skevt, en pärla med nagg.
Stockholm 1909, vikt 63,0 g. MÖLLENBORG, saltkar, silver, delvis förgylld, glasinsats, 3 fastlödda mynt från 1700-talet, på 3 kulfötter, Stockholm 1909, höjd 3 cm, diameter 4,4 cm, vikt 63,0 g.
SALTKAR, silver, glasinsats, delvis genombuten på 4 fötter, Gewe Silvervarufabrik, Malmö 1970, vikt 57,7 g.
SALTKAR, silver, blå glasinsats, på 3 tassar, Italien, svensk importstämpel, höjd 3,4 cm, diameter 6,1 cm, vikt 60,5 g.
SALTKAR, silver, pärlbård, invändigt förgylld, viktoriansk stil, Martin Hall & Co, Sheffield 1865, höjd 4 cm, diameter 5,1 cm, vikt 43,8 g, saknar glasinsats.
SALTKAR, silver, pärlbård, viktoriansk stil, London 1873, höjd 4 cm, diameter 5 cm, vikt 48,0 g, skev på fotringen, mindre buckla.
SALTKAR, silver, invändigt förgylld, balja, på 4 fötter, tyska stämplar, höjd 2,6 cm, längs 6,1 cm, vikt 34,8 g, saknar glasinsats.