Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 februari 2020
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct ca W/SI, 2 vita och 4 svarta briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, stl 15,25 mm, vikt 4,1 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, 27 briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca W-Cr/P, stl 16 mm, vikt 3,4 g.
BÄGARE, silver, vidgande på slät fotring, , AI Hedbäck, Karlstad 1800-talets mitt, höjd 8,6 cm, vikt 62,7 g, lagningar
Smycken Rubinring
RUBINRING, 18K vitguld, fasetterad ovalslipad rubin ca 0,62 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-TCr(G-I)/P, stl 17,5 mm, vikt 2,1 g.
EFVA ATTLING, hänge/kedja, örhängen, sterlingsilver, Little Thin, längd kedja 42 cm.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, svarta briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, stl 15,5 mm, vikt 0,9 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad rosa safir ca 0,47 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, stl 16 mm, vikt 1,8 g.
GEORG JENSEN, ljusstake, Glow, rostfritt stål, formgivare Maria Berntsen, Danmark, höjd 3,7 cm, diameter 10,4 cm, vikt 182,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 37 briljantslipade diamanter fattade på en vridbar skena, enligt gravyr 0,40 ctv ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 9,1 g, något svaga fattningar.
RING, 14K vitguld, granat, 56 åttkantslipade diamanter ca 0,28 ctv ca W/VS-SI, stl 16,5+ mm, vikt 4,0 g.
Visa varaSmycken Smyckeset
SMYCKESET, halsring, örhängen, ring, sterlingsilver, detaljer i 14K guld, halsrings diameter 130 mm, örhängenas diameter 27 mm, ringens stl 17,5 mm, vikt 41,5 g, etui.
HÄNGE/KEDJA sterlingsilver, vita safirer, topas, peridot, höjd 3 cm, längd 40-44 cm, vikt 7,9 g.
ARMRING, sterling silver, graverade symboler och ord (love, life, passion, faith, hope mood, love), Old Florence, diameter ca 6 cm, vikt 45,7 g.