Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 februari 2020
COLLIER, sterlingsilver, vita safirer, topaser, peridot, längd 40-44 cm, vikt 12,4 g.
BJÖRG, ring, förgyllt sterling silver, Treasured Dreams, tanzaniter ca 2,50 ctv, stl 16 mm, vikt 12,3 g.
RING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, W-Cr(H-J)/SI-P, stl 15,5 mm, vikt 2,2 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,20 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W(H)/P, stl 16,75 mm, vikt 1,7 g.
RING, 18K vitguld, 45 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 17 mm, vikt 2,7 g.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 2,0 g.
HÄNGE, 18K guld, 1 briljantslipad och 6 åttkantslipade diamanter enligt gravyr 0,16 ct ca W/VS, vikt 1,8 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 0,44 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,1 g.
RING, 18K vitguld, blå topas ca 0,91 ct, 38 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCa(H-K)/P, stl 17,25 mm, vikt 2,0 g.
RING, 18K roséguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 1,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K roséguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, höjd 12 mm, längd på kedjan 46 cm, vikt 2,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 smaragder ca 1,00 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, höjd 9 mm, stift, vikt 2,6 g.
RING, 14K vitguld, 3 granater ca 1,40 ctv, 16 briljanter ca 0,16 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,32 ct enligt gravyr, ca Cr/VS, Viggo Wollny, Stockholm 1963, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g.
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca Cr(J)/P, vikt 0,5 g, utsliten hängögla.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS-SI vikt 1,7 g, stift, en diamant med nagg på kulett.