Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 februari 2020
COLLIER, 14K guld, akvamarin, onyx, färgad kvarts, kulor i förgylld markasi ryska stämplar, längd 53 cm, vikt 52,4 g, onuxstav med skada.
CIGARETTMUNSTYCKE, silver, niello, sköldpaddskal, Ryssland, 1900-talets början, längd 10,5 cm, vikt 6,5 g, slitage, buclor, sprickor.
MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, invändig förgyllning, bukig form, på tre fötter, blom- och bladdekor i relief, A Sibley, London 1853, graverad dekor i medaljon "patior ut potiar", höjd 13 cm, vikt 199,0 g,
BROSCH, 14K guld/silver, rosenslipade diamanter, antik, höjd 2,5 cm, vikt 4,6 g, nål i 18K guld, diamanter med nagg och skador, säkerhetskedja och nål i 14K guld.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,1- 6,9 mm, pärlavkortare i 18K guld, briljant ca 0,02 ct, lås i silver, längd 50 cm.
COLLIER, barocka odlade sötvattenspärlor i olika färger och storlekar, trumlad rökkvarts, längd 200 cm.
RING, 18K vitguld, 33 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stl 18 mm, vikt 4,2 g, gravyr.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-W/SI, Harry Hermansson, Stockholm 1955, stl 17,25 mm vikt 2,8 g.
SKÅLFAT, silver, oval form med genombrutet brätte, figurscen i relief, mått 33 x 24,5 x 3,5 cm, vikt 33,4 3, svenska importstämplar, lödningar och lagningar på baksida.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd med ytsprickor, 6 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 16,5 mm, vikt 5,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade doserade något gula pärlor ca 4-7 mm, längd 55 cm, lås i silver, vikt 14,8 g, knutet.