Avslutad | Moderna – Lördag 15 februari 2020
TRESOR PARIS, armband, 18K vitguld, 6902 briljantslipade diamanter ca 60,30 ctv, ca TW-W/VVS-SI, berlock med 203 åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/SI, längd 19/21 cm, vikt 99,8 g, svaga fattningar, en diamant saknas och flera är trasiga, skadade och har nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,33 ctv, TW/VS, Engelbert, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g,
ENGELBERT, ring, Petit Pavé ring, 18K vitguld, champagne diamanter 0,87 ctv, stl 17,5 mm, vikt 2,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW(G)/VS1, stl 16,75 mm, vikt 2,3 g.
DIAMANT, briljantslipad, 3,64 ct, TCr(I)/VVS1, HRD certifikat 13017534002, stenkuvert medföljer.
ARMBAND, 18K vitguld, 60 briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca TW-W/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 11,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 14 mm, vikt 2,3 g, huggies.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca Cr-TCa(J-L)/VS1-SI1, vikt 1,4 g, stift, en diamant med nagg på kulett, en diamant med något slitna fasettkanter.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,73 ct, Fancy Gray/SI2, GIA certifikat 16844664, 92 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VS-SI, en diamant P, stl 17 mm, vikt 5,6 g.
SALVINI, collier, 18K vitguld, odlad tahitipärla ca 11,5x9,3 mm, 27 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv. ca TW-Cr(G-J)/VS, längd 40 cm, vikt 8,9 g, originaletui, ytterask.
ENSTENSRING, 18K vitguld, svart briljantslipad diamant ca 2,12 ct, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g, diamanten har inneslutningar som når ytan och nagg vid rondisten.
ARMBAND, 18K trefärgat guld, briljantslipade diamanter ca 3,57 ctv, ca TW-Cr/VS -P, längd 51,5 cm, vikt 20,9 g.
BVLGARI, armband, Tondo Heart Bracelet, 18K guld/stål, svart tygband, längd 17,5 cm, vikt 9,4 g, originaletui, ytterkartong.
CARTIER, ring, Love, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW/VVS-VS, ref nr NG9821, stl 62 (19,75 mm), vikt 10,6 g. ringen är något sliten.
BVLGARI, collier, Laccio in Cuoio, svart läder, lås i vitmetall, längd 39 cm, vikt13,3 g, smyckespåse, ytterkartong.
OLE LYNGGAARD, ring, Love, 18K guld, briljantslipad diamant 0,02 ct, stl 18 mm, vikt 10,4 g, slitage, originaletui.
RING, 18K vitguld/guld, 8 diamanter ca 0,12 ctv, Atejé KEG, Gränna, stl 18,25 mm, vikt 12,7 g.
RING, 18K vitguld, arbetad yta, 9 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, Martinssons guld & ädelstenar, Växjö, stl 18 mm, vikt 9 g, en diamant är trasig.