Avslutad | Moderna – Lördag 15 februari 2020
RING, 18K roséguld, safirer ca 4,91 ctv, 42 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 7,7 g, en diamant med nagg invid kronan, en safir med nagg.
TENNISARMBAND, 18K svartrodinerat guld, svarta diamanter ca 1,55 ctv, längd 17,5 mm, vikt 9,5 g.
ÖRHÄNGEN, fjäril, 18K vitguld, 114 briljantslipade diamanter ca 2,05 ctv, ca W-Ca/VS-SI, 20x18 mm, vikt 4,4 g, stift.
CLAES GIERTTA, ring, 18K guld, citrin ca 21 ct, Stockholm 1966, stl 18 mm, vikt 15,7 g. (d)
RING, platina, navettslipad diamant ca 2,33 ct, ca Cr(J)/P1, 72 briljantslipade diamanter ca 1,14 ctv, ca TW-Cr(F-J)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 7,1 g.
RING, 18K vitguld, radiantslipad diamant 1,10 ct, Fancy Yellow/P1, GIA certifikat 6183639717, 62 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g, några sidostenar har nagg.
ADLER, collier, 18K vitguld, 57 briljantslipade diamanter ca 1,43 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VVS-VS, längd 42 cm, vikt 7,2 g.
ADLER, hänge, 18K vitguld, droppslipad rosa turmalin ca 4,50 ct, prinsesslipad diamant ca 0,25 ct, ca W(H)/VVS, 51 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VVS-SI, höjd 23 mm, vikt 3,4 g, turmalinen har slitage, en diamant har nagg.
CARTIER, örhängen, Trinity, 18K trefärgat guld, ref nr. 231761, stift, vikt 2,3 g, originaletui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 1,01 ct W(H)/P1, stl 18 mm, vikt 5,7 g, diamanten har en extrafasett på stenens undersida.
TENNISARMBAND, 18K vit/roséguld, 45 blå safirer ca 1,30 ctv, 46 briljantslipade diamanter ca 1,15 ct ca TW-W/VVS-VS, längd 18,5 cm, vikt 6,8 g.
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGE/KEDJA, 18K guld, Golden South Sea pärla ca 15,2 mm, svart rosenslipad diamant, Guld och Silversmedjan, Linköping, höjd på hänget 25 mm, längd på kedjan 70 cm, vikt 12,5 g.
OLE LYNGGAARD, nyckellås, Heart, 18K vitguld, arbetad yta, nyckelhänge hjärta, odlade färgade sötvattenspärlor, längd 55 cm, vikt 31,5 g, originaletui.