Avslutad | Moderna – Lördag 15 februari 2020
RING, 14K vitguld, prinsesslipad svart diamant 1,53 ct, briljantslipade diamanter 0,47 ctv, ca TW/VS, UGL certifikat, stl 15 mm, vikt 4,5 g.
CARTIER, helalliansring, platina, 19 prinsesslipade diamanter ca 3,60 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 6,4 g, ena diamanten skadad, slitage på ringskena.
ARMBAND, flerradigt, 18K svart guld, 278 svarta briljantslipade diamanter ca 7,00 ctv, längd 69 cm, vikt 32,7 g.
PERNILLA WIBERG, hänge / kedja, 18K guld, oxiderat silver, ormlänk, längd 42 cm, vikt 19,1 g.
AKSEL HOLMSEN, manschettknappar, förgyllt sterlingsilver, emalj, Norge, vikt 8,6 g.
BVLGARI, collier, Parentesi Revolution, längd 91 cm, vikt 21,7 g, certifikat från NK, etui.
WIWEN NILSSON, ring, sterlingsilver, bergkristall, signerad, Lund 1948, stl 18,25 mm, vikt 7,1 g, gravyr Te voglio bene. (d)
WIWEN NILSSON, örhängen, sterlingsilver, bergkristall, signerade, Lund 1947, skruvmekanism, höjd 21 mm, vikt 12,1g, gravyr Te voglio bene. (d)
LAPPONIA, armband, Festivo, 18K guld/vitguld, design Juhani Linnovaara, Finland 1973, stl 6,0x6,0 cm, vikt 75,9 g.
GEORG JENSEN, hänge, sterlingsilver/gummi, Möbius, nr. 374, längd 43 cm, vikt 16,5 g, originaletui.
EFVA ATTLING, hänge, kedja, sterling silver, ormlänk, längd 44 cm, vikt 15,9 g.
ARMBAND, silver, Gunnar Fahlström, Stockholm 1954, längd 18 cm, vikt 88,0 g, något skev vid en länk.
STEN & LAINE, armband, silver, genombruten organisk form, Finland 1976, längd 19 cm, vikt 57,1 g.
OLE LYNGGAARD, manschettknappar, 14K guld, arbetad yta, vikt 17,0 g, originaletui.
PANDORA, armband, sterlingsilver, 10 berlocker, cubic zirconia, glas, odlad sötvattenspärla, längd 18 cm, vikt 42,1 g.