Avslutad | Moderna – Lördag 15 februari 2020
SANDBERG, örhängen, Randi Creol, sterlingsilver/18 guld, stift, höjd 24 mm, vikt 4,5 g, originaletui.
SANDBERG, ring, 3 -deald, silver/18K roséguld, rosenkvarts, stl 16,25 mm, vikt 11,4 g, originaletui.
HAND, enstensring, Elina, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,20 ct, TW/VS, stl 17 mm, vikt 5,8 g.
HAND, alliansring, Line Allians, 18K guld, 23 briljantslipade diamanter 0,23 ctv, TW/SI, stl 17,25 mm, vikt 5,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 64 briljantslipade diamanter 1,16 ctv, ca TW/VS, stift, höjd 25 mm, vikt 4,6 g.
POMELLATO, örhängen, MÁMA NON MÁMA, 18K guld, eldopal, krokar, höjd 14 mm, vikt 3,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,63 ct, ca TW(F)/VVS, HRD Jewellery Report J1300228002, stl 16,5 mm, vikt 4,5 g, i behov av rodinering.
WIWEN NILSSON, örhängen, sterlingsilver, Signerade, Lund 1976, skruvmekanism, höjd 25 mm, vikt 9,4 g. (d)
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter, ca 1,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/ VS-P, längd 19,5 cm, vikt 10,6, 1 diamant saknas, rodinering har släppt.
GEORG JENSEN, ring, nr 46E, sterlingsilver, cabochonslipad lapis lazuli, stl 17,75 mm, Köpenhamn efter 1945, vikt 20,4 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, örhänge och påhäng, 18K guld, Shooting Stars Mini, 12 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW/VS, vikt 2,3 g, stift, etui och ytterask.
COLLIER, 18K guld, gummi, 2 odlade sötvattenspärlor ca 9,5x11 mm, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, justerbar längd, vikt 14,6 g
ENSTENSRING, platina, 18K guld, briljantslipad diamant 0,40 ct, ca TW/VS, vikt 11,1 g, gravyr. Stl 16,5+ mm.