Avslutad | Moderna – Lördag 15 februari 2020
GEORG JENSEN, hänge/kedja, Daisy, förgyllt sterlingsilver, längd 45 cm, vikt 5,3 g.
GEORG JENSEN, örhängen, Daisy, förgyllt sterlingsilver, vit emalj, diameter 11,5 mm, vikt 2,8 g, stift.
OLE LYNGGAARD, collier, onyx, silver, färgstenar, 5-radig, dobbar, längd 39 cm, vikt 55,4 g.
GEORG JENSEN, hänge/kedja, sterlingsilver, anakarlänk, design Hans Hansen, längd 51 cm, vikt 21,0 g.
ESTRID ERICSON, collier, Etruskiska halsbandet, förgyllt tenn, Svenkt Tenn, utbytt lås, längd 43 cm, vikt 94 g, skador..
BVLGARI, collier, Bvlgari bvlgari, 18K guld, briljantslipade diamaner, längd 47 cm, vikt 35,4 g, en sten saknas.
ARMBAND, 18K vitguld, bruna briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca W/VS, Staurino Fratelli, bredd 38 mm, mått 67 x 54 mm, vikt 66,1 g.
RING,18K vitguld, kunzit, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 1,74 ctv, ca TCa(K)/SI1-2, 9 åttkamtslipade diamanter ca 0,10 ctv, Hellström & Åhrling, Stockholm 1967, stl 16,75 mm, vikt 12,4 g.
ÖRHÄNGEN,18K guld, delvis svartrodinerat, tsavoriter ca 3,9 ct, creoler, höjd 3 cm, vikt 7,9 g.
RING, 18K guld/vitguld, hjärtslipad diamant ca 1,00 ct, ca W(H)/VS2, 8 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stl 15,5 mm, vikt 4,2 g, en av de mindre diamanterna med mindre skada.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,28 ct, ca LY/P1, Stockholm 1952, stl ca 16,25 mm, vikt 8,9 g, 2 lödda kulor i ringskenan, nagg.
OLOF BARVE, armring, silver, signerad, Smyckesmederna Dahlquist & Barve, Visby 1964, 6,5x7 cm, vikt 28,6 g.