Avslutad | Klassiska – Lördag 25 januari 2020
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade grå South Seapärlor, ca 12,6 mm, vikt 6,9 g, stift.
RING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,37 ct, ca W/SI, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 18 mm, vikt 12,6 g.
RING, platina, 5 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS- SI, stl 16,5 mm, vikt 5,2 g, 2 diamanter med nagg på kulett.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr/SI, längd 40 cm, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,13 ctv, TW-TCa/SI-P, stift, höjd 6 mm, vikt 16,4 g.
3 ST RINGAR, 18K guld, varav en svartrodinerad, rubiner ca 0,76 ctv, rosa och orangea safirer ca 1,51 ctv, stl 16,5 mm, vikt 5,3 g.
KARAFF, silver, slipat kristallglas, 1900-talets början, höjd 33 cm, vikt 806,3 g, propp skadad.
SEJDEL, silver, hänkel av vårtsvinsbete, CG Hallberg, STockholm 1920, höjd 15 cm djup 9,7 cm, vikt 337,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 prinsesslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W(G)/VVS-VS, Strömdahl, Stockholm, stl 17,5 mm, vikt 6,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 5,4 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, rokokostil, blom- och bladdekor i relief, PF Palmgren, Stockholm 1864, höjd 26 cm, fyllda, totalvikt 1200,7 g, bristningar i skaften.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, stelt, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW(F-G)/VS-SI, mått 6,5 x 6 cm, öppningsbart, vikt 17,2 g.
COLLIER, stelt, 18K guld, åttkantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, öppningsbart, mått 16,5 x 13,8 cm, vikt 34,5 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 85 briljantslipade diamanter ca 2,61 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 5,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,71 ct, TW(G)/VS1, stl 16 mm, vikt 7,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW(F-G)/VVS, stl 15,75+ mm, vikt 5,7 g.